Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pakistan’da selden sonra sıtma hızla yayılıyor

Pakistan’da selden sonra sıtma hızla yayılıyor

Perşembe, 22 Eylül, 2022 - 12:30
Son zamanlarda 78 binden fazla hasta sel bölgelerindeki geçici sağlık tesisleri ve mobil çadırlarda tedavi edildi (Reuters)

Pakistan’daki yetkililer, ülkenin selden etkilenen bölgelerini kasıp kavuran sıtma, cilt enfeksiyonları ve ishal gibi hastalıklar nedeniyle 324 kişinin yaşamını yitirdiğini ve gerekli yardımın ulaşmaması durumunda durumun kontrolden çıkabileceğini açıkladı.

Reuters’ın haberine göre, ülkede sel nedeniyle yerinden edilmiş yüz binlerce insan açıkta yaşıyor.

Yüzlerce kilometrelik mesafeye yayılan sel sularının çekilmesi iki ila altı ay sürebileceğinden, cilt ve göz enfeksiyonları, ishal, sıtma, tifo ve dang humması vakalarının yayılmasına neden oldu.

Hollywood’un en yardımsever ünlülerinden olan Angelina Jolie, felaketin boyutuna ilişkin farkındalığı artırmak amacıyla sel nedeniyle yerinden edilenleri ziyaret etti.

İslamabad’daki Ulusal Sel Müdahale Koordinasyon Merkezi’ni (NFRCC) ziyareti sırasında açıklama yapan Jolie, “Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim” dedi.

Kurtarılan hayatları gördüğünü söyleyen Jolie, yeterli yardım olmadan diğerlerinin ‘önümüzdeki birkaç hafta içinde hayatta kalmayı başaramayacaklarını’ da ekledi.

Yetkililer ve yardım görevlileri, sivrisinek, yılan ve köpekler gibi diğer tehditlerin altında olan yerinden edilmiş aileler için daha fazla yardıma ihtiyaç olduğunu söyledi.

Gıda, barınma, tıbbi yardım ve ilaca çok ihtiyaç duyan bu insanlar, hükümetin, yerli ve yabancı yardım kuruluşlarının tüm çabalarına rağmen, yardımların kendilerine ulaşmadığından yakınıyor.

Fransa, yıl sonundan önce Pakistan’ın selden etkilenen bölgelerinde yeniden yapılanma konulu uluslararası bir konferansa ev sahipliği yapmayı planlıyor.

Bu konudaki duyuru, Pakistan Başbakanı Muhammed Şahbaz Şerif ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 77. oturumu sırasında yapılan görüşme sonrasında geldi.

Yerinden edilen aileler, Pakistan’ın zayıf sağlık sistemi nedeniyle içmeye ve yemek pişirmeye uygun olmayan suyu kullanmak zorunda kalmalarından şikayet ediyor.

Son zamanlarda 78 binden fazla hasta sel bölgelerindeki geçici sağlık tesisleri ve mobil çadırlarda tedavi edildi.

BM, sıtma, tifo ve ishal vakalarının çok hızlı yayıldığı konusunda uyardı ve bu hafta güney bölgelerinde 44 bin sıtma vakası kaydedildiğini bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya