Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Putin’in kısmi seferberlik ilanı ne anlama geliyor?

Putin’in kısmi seferberlik ilanı ne anlama geliyor?

Perşembe, 22 Eylül, 2022 - 14:45
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (AP)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki savaş alanında yaşanan büyük gerilemenin ardından Rus güçlerini desteklemek için kısmi askeri seferberlik ilan etti.

Putin dün televizyonda yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, Batı’nın savaşı Rus topraklarına taşımak istediğini öne sürerek, “Toprak bütünlüğümüzü korumak için her türlü silahı kullanırız. Karşılık vermek için çok fazla silahımız var, bu bir blöf değil” dedi. 


Putin’in kısmi seferberlik ilan etmesi ne anlama geliyor?

BBC’ de yer alan analize göre, Rusya kısmi seferberlik kapsamında, savaş tecrübesi veya özel askeri becerilere sahip yaklaşık 300 bin yedek askeri göreve çağırmayı planlıyor.

Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun açıklamasına göre, seferberlik çağrısı öğrenciler ve acemi askerleri kapsamayacak. Ancak 60 yaş üstü birçok yedek subayı içerebilir.

Rusya teorik olarak yaklaşık 25 milyon insanı askerlik hizmeti için seferber edebilir, ancak bu henüz düşünülmedi.

Şoygu, cephe hattının bin kilometreden fazla olduğunu, böylece bu hattın gerisinde ve hat boyunca güvenliğin güçlendirileceğini bildirdi.

Bu seferberlik aylarca uzayabilir. Putin daha önce yaptığı açıklamalarda, Rusya’nın uzun bir savaşa hazır olduğunu söylemişti.

Reuters, bunun 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk Rus seferberliği olduğuna dikkat çekse de, Kremlin 1980’lerde Afganistan ve daha sonra Kuzey Kafkasya’da Çeçenistan için savaşmak üzere binlerce asker gönderdi.

Bu maliyetli savaşlarda pek çok eğitimsiz asker ölürken, Kremlin bu sefer savaş karşıtı duyguları körüklemekten kaçınma konusunda endişeli görünüyor.


Rus ordusu, Ukrayna ordusundan güçlü mü?

Rusya ordusu, Ukrayna’dan sayıca üstün ancak Ukrayna’nın savaş alanı taktikleri ve hassas Batı silahları bu boşluğu azaltıyor.

Kremlin, savaşın başlamasından bu yana büyük bir askere alma kampanyası başlattı, yeni askerlere büyük mali teşvikler teklif etti.

Deneyimli Çeçen savaşçılar da dahil olmak üzere özellikle Sibirya ve Kafkasya’nın yoksul bölgelerinden ek kuvvetler getirmeyi başardı.

Rus Silahlı Kuvvetleri’ndeki maksimum aktif asker sayısı bu yılın başında 900 bindi.

Putin’in geçen ay imzaladığı kararname ile muharip güç sayısı 137 bin asker arttırılarak 1,15 milyona yükseltilecek.

18 ile 27 yaş arasındaki Rus erkekler genellikle bir yıl süreyle askerlik yapmakla yükümlü, ancak tıbbi nedenler veya öğrencilik gibi birçok muafiyet var.


Rusya neden şimdi harekete geçme kararı aldı?

Batılı analistler ve politikacılar, Ukrayna’nın kuzeyinde bulunan Harkov bölgesinde gerçekleştirdiği büyük karşı saldırının Kremlin’i savunmasız bir konuma getirdiğini ve bunun Putin’in son hamlesini açıkladığını söylüyor.

Şoygu Ukrayna’daki savaşta 5 bin 937 Rus askerinin hayatını kaybettiğini ve yaralı askerlerin yüzde 90’ının görevlerine geri döndüğünü bildirdi.

Bu yaklaşık yedi ay içinde kayıplarla ilgili ilk Rus güncellemesi oldu.

Ancak bu sayı, İngiltere Savunma Bakanlığı’nın Haziran ayında yaptığı, yaklaşık 25 bin Rus askerinin öldüğünü iddia eden tahminlerin hala çok altında.

Ukrayna ise, bu sayının 50 bin civarında olduğunu ileri sürüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya