Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’nin Suriye’de Captagon üretimini durdurmaya yönelik stratejisi

ABD’nin Suriye’de Captagon üretimini durdurmaya yönelik stratejisi

Perşembe, 22 Eylül, 2022 - 13:45
Geçtiğimiz aylarda Captagon kaçırma girişimlerinin gerçekleştiği Ürdün-Suriye sınırındaki Cabir sınır kapısı (AFP)

ABD Temsilciler Meclisi, uyuşturucu üretimini ve kaçakçılığını durdurmak ve Suriye’de Esed rejimiyle bağlantılı uyuşturucu şebekelerini dağıtmak üzere devlet stratejisini belirleyen karar taslağını onayladı.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler tarafından sunulan ortak karar taslağında ‘Esed rejimiyle bağlantılı Captagon kaçakçılığının uluslararası bir tehdit oluşturduğu’ belirtiliyor. ABD yönetimine ‘Suriye rejiminin uyuşturucu kaçakçılığı ağlarını dağıtmak’ için bir strateji geliştirmesi ve uygulaması çağrısında bulunuluyor.

Taslağı ortaya koyan Cumhuriyetçi French Hill Temsilciler Meclisi’nde yaptığı konuşmada “Suriye’deki Esed rejimi, kendi halkına karşı savaş suçları işlemesinin yanı sıra bir ‘uyuşturucu devleti’ haline de geldi” ifadelerini kullandı. Hill, uyuşturucu kaçakçılığının merkezinin şu anda Esed rejiminin kontrolü altındaki bir bölgede olduğuna dikkat çekerek, “Captagon Avrupa’ya ulaştı ve bize ulaşması an meselesi” ifadeleri ile uyarıda bulundu.

Cumhuriyetçi Temsilci French Hill “Uyuşturucu kaçakçılığını durdurmak için ortaklarımızla birlikte çalışmaz ve Suriye halkına hizmet eden kurumlardan oluşan bir sistem getirmezsek, Esed uluslararası alanda tanındığı üzere ‘kitle katili’ unvanının yanına ‘uyuşturucu kralı’ unvanını da ekleyecektir” ifadelerine yer verdi.

Temsilciler Meclisi tarafından Salı günü öğleden sonra onaylanan tasarı, Beyaz Saray’a, onaylanmasından itibaren 180 günü aşmayan bir süre içinde, gözden geçirilmesi için istenen stratejinin Kongre’ye sunulmasını talep ediyor. Ayrıca stratejinin, kaçakçılık faaliyetleri sırasında büyük miktarlarda Captagon'un giriş yaptığı bölge ülkelerindeki müttefiklere destek sağlanmasını içermesi şartı vurgulanıyor. Yasa tasarısını hazırlayanlar, yönetime Esed rejiminin uyuşturucu ağlarını hedef almak için ‘Sezar’ yaptırımları da dahil olmak üzere yaptırımların etkin bir şekilde kullanma çağrısında da bulunuyor.

Strateji, Esed rejiminin uyuşturucu ticaretiyle ilişkisini vurgulamak için bir kamu kampanyası yürütülmesini ve büyük miktarda Captagon sevkiyatı alan ülkelerin bir listesinin yanı sıra bu ülkelerin kaçakçılık operasyonlarını durdurma imkânlarının değerlendirilmesini kapsıyor. Yasa tasarısı metninde, ABD yönetimine bu ülkelerin kaçakçılık operasyonlarına karşı koyma yeteneklerini geliştirmeleri için yardım ve eğitim programları sağlaması talep ediliyor.

Baskılar

Kongre, Captagon sorunu ile mücadele için ABD Başkanı Joe Biden’ın yönetimi üzerindeki baskıyı artırmıştı.  ABD Kongresi Dış İlişkiler Komitesi’ndeki iki üst düzey Cumhuriyetçi, uyuşturucu konusunun ülkedeki istikrara yönelik etkisine dikkat çekerken, Beyaz Saray’a Kongre’ye Suriye Devlet Başkanı’nın Captagon kaçakçılığındaki rolünü özetleyen ayrıntılı bir rapor sunmasını istemişti.

Cumhuriyetçi Senatör Jim Risch ve Michael McCaul Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e bir mektupta “Ürdün, Captagon’un sınırlarından girişi ile giderek daha fazla uyuşturucu tehdidi altında kalıyor ve Suriye sınırında uyuşturucu kaçakçılarıyla tehlikeli çatışmalar sebebiyle sıkıntı yaşıyor. Suudi Arabistan da aynı şekilde Suriye’den Captagon akınına maruz kalıyor ve bu akına karşı mücadele çabalarını artırmak için güvenlik kaynaklarını artırdı” ifadelerine yer verdi.

Bir grup Demokrat ve Cumhuriyetçi temsilci de ABD yönetimine Suriye’yi uyuşturucu üreten veya geçişini kolaylaştıran ülkeler listesine dahil edilmesi için çağrıda bulundu. Temsilciler Blinken’e yazdıkları mektupta, Dışişleri Bakanlığa, Suriye rejiminin uyuşturucu üretimi ve kaçakçılığı alanında yürüttüğü faaliyetler hakkında bir değerlendirme yapmasını ve bu değerlendirmeye göre Suriye’nin uyuşturucu üreten ülkeler kategorisine girip girmediğinin belirlenmesini istedi.

Şarku’l Avsat’ın Kongre kaynaklarından aktardığına göre Cumhuriyetçi Senatör Roger Marshall, Cumhuriyetçi Temsilci French Hill, Demokrat Brendan Boyle tarafından imzalanan mektupta “Suriye’deki Esed rejimi korkunç insan hakları ihlalleri ve kendi halkına karşı işlediği savaş suçlarının yanı sıra bir uyuşturucu devleti haline geldi” ifadeleri yer aldı. 

Mektupta, Captagon’un üretiminin ve kaçakçılığının ‘Esed’in çok ihtiyaç duyduğu bir hayatta kalma yolu sağladığı, yerel toplumları felç ettiği, aileleri tehdit ettiği ve bölgedeki İran destekli grupları finansman sağladığı’ belirtildi. Meclis üyeleri ABD hükümetine ‘şu anda Suriye’de gerçekleşen uyuşturucu üretimini engellemek için elinden gelen her şeyi yapma’ çağrısında bulundular ve harekete geçilmemesinin Esed’in ‘uyuşturucu devleti’nin bölgede sabit bir faktör haline gelmesine izin vereceğini de sözlerine eklediler.


Editörün Seçimi

Multimedya