Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, BMGK’da COP27 için çalıştı

Mısır, BMGK’da COP27 için çalıştı

Perşembe, 22 Eylül, 2022 - 17:15
Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Afrika Devlet ve Hükümet Başkanları İklim Değişikliği Komitesi toplantısında (Mısır Dışişleri Bakanlığı)

Mısır, iklim değişikliği konusunda diğer ülkeler ile birlikte hareket etmek, 27. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ni güçlendirmek için New York’ta düzenlenen 77. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuşma yaptı.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, görüşmede şu açıklamada bulundu:

“Mısır’ın yaklaşan COP27 Zirvesine ev sahipliği yapması ve COP27 dönem başkanı olması ile, iklim değişikliğine uygun, uluslararası iklim hareketinden dengeli sonuçlar elde etmeyi amaçlıyoruz. Anlaşmada kabul edilen maddelerin hayata geçirilmesini istiyor, uluslararası arenadaki son gelişmelerin iklim değişikliği ile mücadelede dikkatimizi dağıtmamasını istiyoruz.”

Bakan Şukri, ABD Ticaret Odası tarafından oturum aralarında düzenlenen ‘İklim Çözümlerinde Ortaklar… COP27’de Hükümetler ve İş Dünyası’ başlıklı etkinlikte açılış konuşmacısı oldu.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, Bakan Şukri’nin Mısır’ın iklim çalışmalarındaki başarısının özel sektör temsilcileri de dahil olmak üzere çeşitli paydaşlar arasındaki işbirliğine bağlı olduğuna inandığını belirtti. Kahire’nin iklim değişikliği ile mücadeledeki hedeflerine ulaşmak için hükümet ve özel sektör arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi ve koordine edilmesi için çalıştığı kaydedildi.

Şukri, konuşmasında “Gelişmekte olan ülkelerdeki özel sektör, bu ülkelerdeki yeşil ekonomiye yatırım yaparak, teknolojik çözümler sunarak, çevre dostu modellerin uygulanması için özel bir sorumluluk taşıyor” dedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es- Sisi’nin temsilcisi olan Şukri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un daveti üzerine bir yemeğe katıldı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamalara göre Bakan Şukri, yemekte Mısır’ın, başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde ekonomik kalkınma çabalarını olumsuz etkileyen enerji fiyatlarındaki artış ile mücadele çabalarını ele aldı.

Şukri, yemekte şu konuşmada bulundu:

“Mevcut uluslararası durum ışığında Mısır, Akdeniz’in doğusundaki ülkelerin doğal gaz üretimi, sıvılaştırılmış doğal gaz çalışmaları ve ihracatında, bölgesel bir enerji merkezi olmak için çalışmalara devam ediyor. Afrika ve Avrupa ülkeleri arasındaki elektrik çalışmalarına ek olarak yenilenebilir ve temiz enerji alanlarında yatırımları teşvik ediyor.”  

Mısır Dışişleri Bakanı, gıda ithalatçısı olan bir ülke olarak Mısır ekonomisine zarar veren küresel gıda krizi konusunda açıklama yaptı. Bakan Şukri, ithalatçı ülkelerin gıda ihracatını kolaylaştırılması gerektiğini belirterek krizle mücadele konusunda gıda fazlası olan ülkelere ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. Gelecekte benzer bir krize hazırlanmak için tarım alanında bilimsel araştırmaların yapılmasına teşvik edilmesinin, ilgili alanlarda taraflar arasındaki işbirliğinin geliştirilmesinin yanı sıra gelişmekte olan ülkelerin gıda üretimlerinin arttırılmasının ve sürdürülebilir tarım faaliyetlerine yatırım yapılmasının gerekliliği vurgulandı.

Şukri, New York ziyaretinde, Afrika Devlet ve Hükümet Başkanları İklim Değişikliği Komitesi toplantısına katıldı. Bakanlık Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, toplantıda COP27’nin Afrika kıtasında düzenlenmesi nedeniyle iklim değişikliği ile mücadelede verilen kararların uygulanması, Afrika kıtasındaki sorunlar ile mücadele edilmesi için tarafların birlikte çalışması gerektiğinin ele alındığını belirtti. COP27’nin Afrika’da gelişmekte olan ülkeler için uygun bir finansman sağlayacağı ve COP27’de özel sektör ve sivil toplum da dahil olmak üzere uluslararası tarafların katılımının sağlanacağı bir yaklaşımın benimseneceği kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya