Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Bir Filistinli, Ben Gurion Havalimanı’nı felç etti

Bir Filistinli, Ben Gurion Havalimanı’nı felç etti

Çalıntı araba ile havalimanına girdi
Cuma, 23 Eylül, 2022 - 06:15
Ben Gurion Havalimanı (Arşiv-Reuters)

Bir Filistinli, İsrail’in Lod şehrinde yer alan Ben Gurion Havalimanı’na arabayla zorla girerek, tüm tarifeli uçuşların kalkışında bir saatlik gecikmeye neden oldu. İsrail polisine göre, adam çalıntı bir İsrail arabasıyla geldi, havalimanı kapısından girdi, ardından kovalamaca sırasında arabayı terk ederek yakalanıp tutuklanana kadar yaya olarak kaçtı.

Olay perşembe günü (dün) şafak vakti meydana geldi. Ramallah sakinlerinden 30’lu yaşlarında bir Filistinli, Tel Aviv bölgesinden bir araba çaldı. Görünüşe göre Ramallah’a nasıl kaçacağını bilmediği için kendini havalimanının ana giriş bariyerlerinin önünde buldu, orada durmadı ve geri dönmeye çalıştı. Güvenlik görevlilerinden biri araca ateş açtı. Filistinli adam aracı geride bırakarak, önce havaalanı arazisindeki bir benzin istasyonuna doğru koştu sonrasında açık bir alana yöneldi. Kısa bir süre sonra, güvenlik görevlileri tarafından gözaltına alınan şahıs, soruşturma için polise teslim edildi ve gözaltı süresinin uzatılması için mahkemeye çıkarıldı.

Havalimanında çalınan aracı hedef alan kurşunlarla birlikte bir saat boyunca kaos yaşandı. Polis ve istihbarat güçleri, gidiş ve geliş salonları dahil tüm giriş ve çıkışları kapattı ve havalimanına iniş ve kalkışları durdurdu. Bu durum, tüm gece uçuşların ertelenmesine neden olurken, hava hareketi şahıs havaalanının polis karakolunda gözaltına alındıktan sonra da tam olarak normale dönmedi. Olay, bir gün içinde İsrail’den yurt dışına giden ve Yahudi bayramlarını yurt dışında geçirmeyi planlayan yaklaşık 94 bin kişi ile rekor yolcu sayısının kaydedildiği bir zamanda gerçekleşti.

Polis, “Gözaltına alınan şahıs, kabarık bir suç dosyasına sahip ve profesyonel bir araba hırsızı olarak biliniyor. İsrail arabalarını çalıp Batı Şeria’ya kaçırıyordu ve araçları parçalayarak araba parçası satan hurdacılarına satıyordu” açıklamasında bulundu. Şarku’l Avsat’ın ulaştığı bilgilere göre İsrail’de her ay yaklaşık bin İsrail arabası çalınıyor ve Batı Şeria’ya kaçırılıyor. Bu hırsızlıklar nedeniyle, sigorta ücretleri yaklaşık 100 dolar artırıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya