Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kral Selman: Milli Gün kutlamaları ihtişamımızla gurur duyduğumuzu ifade ediyor

Kral Selman: Milli Gün kutlamaları ihtişamımızla gurur duyduğumuzu ifade ediyor

Cuma, 23 Eylül, 2022 - 15:45
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz (SPA)

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Milli Günü kutlamalarının, ülke yapısının temellerini oluşturan ümmet arasındaki birliğin yanı sıra ülkenin ihtişamıyla gurur duyulduğunu ifade ettiğini vurguladı.

Kral Selman bugün Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ​​“Allah ülkemizi korusun, güvenlik ve istikrar versin” ifadelerini de kullandı.

Suudi Arabistan’da bu yıl 23 Eylül Cuma gününe denk gelen 92. Milli Gün, ülkede ‘Kuruluş Günü’nü belirleyen Kraliyet kararnamesinin ardından kutlanan ilk gün.

Kral Selman, 27 Ocak 2022 tarihinde yayınladığı Kraliyet kararnamesiyle, 22 Şubat tarihinin her yıl ülkenin ‘Kuruluş Günü’ olarak anılmasına ve aynı günün resmi tatil olmasına karar verdi.

Kararnamede, “İlk Suudi Devleti İmam Muhammed bin Suud tarafından 22 Şubat 1727’de kurulmuş ve 1818’e kadar devam etmiştir, başkenti Diriye’dir” denilmişti.

Milli Gün, Kuruluş Günü’nden farklı olarak, ülkenin 23 Eylül 1932’de Kral Abdulaziz bin Abdurrahman tarafından birleştirilerek, Suudi Arabistan Krallığı olarak yeniden adlandırıldığı tarihi işaret ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya