Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

HTŞ Colani'ye yönelik darbe girişimi haberlerini yalanladı

×

Warning message

  • The subscription service is currently unavailable. Please try again later.
  • The subscription service is currently unavailable. Please try again later.
  • The subscription service is currently unavailable. Please try again later.

HTŞ Colani'ye yönelik darbe girişimi haberlerini yalanladı

Cuma, 23 Eylül, 2022 - 21:45
"Ebu Marya el-Kahtani", liderine sadakatini teyit ettiği bir fotoğraf yayınladı

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib şehri, çevresi ve sınır bölgeleri, Çarşamba ve Perşembe gecesi, Asayiş Teşkilatı ve Heyetu Tahrir eş-Şam (HTŞ) üyelerinin geniş çaplı askeri hareketliliğine tanık oldu.

HTŞ lideri Ebu Muhammed el-Colani'ye karşı isyan ve başarısız bir darbe girişimine ilişkin haberler servis edilirken HTŞ Medya Ofisi iddiaları yalanladı ve hareketliliğin sebebini ‘İdlib kentindeki istikrarı kontrol etmek için alınan geniş güvenlik önlemi’ olarak nitelendirdi.

Sosyal medyada bazı Suriyeli aktivistler, HTŞ’nin önde gelen isimlerinden Ebu Mâria el-Kahtani olarak bilinen Maysara Ali bin Musa bin Abdullah el-Jabburi’nin HTŞ lideri Ebu Muhammed el-Colani'ye darbe girişiminde bulunduğuna dair iddialarda bulundular.

HTŞ Medya Ofisi ise örgüt merkezine karşı isyan veya darbe girişimi olduğuna dair dolaşıma sokulan haberleri yalanladı. Medya Ofisi İdlib çevresindeki askeri hareketliliğin sebebinin ise Hama’dan İdlib’e sığınan bazı aileler ile yerli halk arasındaki ihtilaflara müdahale olduğu belirtildi.

Şarku’l Avsat’ın Medya ofisinden edindiği bilgilere göre "Bu nedenle İdlib kentinde faaliyet gösteren güvenlik güçleri, güvenliğin kontrol altına alınması, İdlib'de kaos ve bölgesel çekişmelere yol açılmaması, bölge güvenliğinin tehlikeye atılmaması ve içindeki idari kurumları sabote etmemesi için üyelerini seferber etmiştir" ifadelerini kullandı.

Ebu Mâria el-Kahtani de yaptığı yazılı açıklamada Colani ile aralarında herhangi bir anlaşmazlık olmadığını belirterek HTŞ lideri Ebu Muhammed el-Colani'ye karşı isyan ettiğini yalanladı.  Kahtani, Colani ile birlikte çekildiği bir fotoğrafı paylaştı.


Editörün Seçimi

Multimedya