Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi İnsan Hakları Komisyonu başkanlığına ilk kez bir kadın atandı

Suudi İnsan Hakları Komisyonu başkanlığına ilk kez bir kadın atandı

Hala et-Tuveyciri, Suudi İnsan Hakları Komisyonu başkanlığına atanan ilk kadın oldu
Cuma, 23 Eylül, 2022 - 21:45
Halâ bint Mezid bin Muhammed et-Tuveyciri (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Dr. Halâ bint Mezid bin Muhammed et-Tuveyciri'yi Suudi İnsan Hakları Komisyonu Başkanı olarak atayan kararnameyi yayınladı.

Dr. et-Tuveyciri, Temmuz 2017'den bu yana Aile İşleri Konseyi Genel Sekreterliği görevini yürütüyordu.

Bu kararla Halâ et-Tuveyciri, Suudi Arabistan İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı’na atanan ilk kadın oldu.

Bu atama Suudi kadınlarının, devletin kadınları ülkede liderlik pozisyonlarına getirmelerini desteklemek için Vizyon 2030 hedefleri doğrultusunda kendilerine verdiği görev ve sorumluluklarını yönetme yeteneklerini kanıtlamayı başardıklerı bir döneme denk gelmesi dikkat çekti.

Dr. Halâ, Princess Noura Award for Women's Excellence Danışma Kurulu Üyesi ve Suudi Arabistan Kültür ve Miras Derneği'ndeki kültürel programın danışma kurulu üyesi. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Tuveyciri aynı zamanda Birleşmiş Milletler Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCWA) Kadın Komitesi, Arap Çalışma Örgütü Kadın Çalışma Komitesi, Suud Üniversitesi Sanat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Başkan Yardımcısı görevlerini yürütüyor.

1974 doğumlu Dr. et-Tuveyciri, Suudi Arabistan’ın 2030 hedefleri çerçevesinde kadınları güçlendirmek, enerjilerini kullanmak, onları geliştirmek için çalışmak ve kadınlar için iş fırsatlarını yükseltmek için çalışmalar yapıyor. Lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini İngiliz edebiyatı alanında Kral Suud Üniversitesi'nden alan Dr. Tuveyciri aynı üniversitede yüksek lisansını tamamladıktan sonra öğretim görevlisi oldu.

Tuveyciri, 2021 yılında ikinci derecen Kral Abdulaziz Madalyası ile ödüllendirilmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya