Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Komik Evcil Hayvan Fotoğrafı Ödülleri'nde kazanan "yapışık" kediler oldu

Komik Evcil Hayvan Fotoğrafı Ödülleri'nde kazanan "yapışık" kediler oldu

Fotoğraf Japon fotoğrafçı Kenichi Morinaga tarafından çekildi
Cumartesi, 24 Eylül, 2022 - 09:00
İki kedi çitin üzerinde yanak yanağa oturuyor (Kenichi Morinaga)

Bu yılki Komik Evcil Hayvan Fotoğrafları Ödülleri'nde, birbirine yapışık görünen iki kedinin fotoğrafı birincilik ödülünü aldı.

Kazanan fotoğraf Japon fotoğrafçı Kenichi Morinaga tarafından çekilmişti.

The Independent'ın haberine göre, Morinaga zamanını sokak kedilerini fotoğraflamak için Japonya'nın adalarını dolaşarak geçiriyor.

"Yapışık" evcil hayvanların fotoğrafında biri bembeyaz tüylü ve diğeri turuncu çizgili kürklü iki kedinin bir çit üzerinde yan yana oturduğu görülüyor.

Boyunlarını birbirine bastıran kediler yapışıklarmış gibi görünüyor.

Yılın Komik Evcil Hayvan Fotoğrafçısı ödülüne layık görülen Morinaga, ödül olarak 2 bin sterlin (yaklaşık 40 bin TL) ve kendi seçtiği bir hayvan derneğine 5 bin sterlinlik (yaklaşık 100 bin TL) bağış hakkı kazandı.

Morinaga, kedi fotoğrafçılığı tutkusunun kendisinin de bir kedi sahibi olmasından ve yalnızca sırt çantasıyla Avrupa'yı ziyaret etmesinden sonra başladığını söyledi.


"Aniden sokaklardaki kedilerin maskaralıklarına vuruldum ve onları fotoğraflamak zorunda hissettim. Japonya'ya döndüğümde onlara bakınmaya devam ettim, özellikle pandemiyle geçen son iki yılın ardından beni gerçekten neşelendirdiler. Çok komikler, ciddi bir şey yaparken bile."


Morinaga birincilik ödülünü kazanırken, yarışmada fotoğrafçılar kategorilere göre de ödüllendirildi.

Köpek kategorisinin galibi, İspanya'dan Jose Bayon adında bir fotoğrafçı, bir kurtarma köpeğini bahçede fıskiyeyle oynarken görüntülemişti.

Morinaga ödül parasını Japonya'da daha fazla fotoğrafçılık gezisi düzenlemek için kullanacağını söyledi.


"Birçok kedinin fotoğrafını çekmeye devam etmek ve insanların yüzlerinde çok daha fazla gülümsemeye sebep olmak istiyorum."

Komik fotoğraflarla dünyanın bir gün kedilerin, köpeklerin ve diğer hayvanların terk edilmediği veya kötü muamele görmediği daha iyi bir yer haline gelmesini umuyorum.

Komik Evcil Hayvan Fotoğrafları Ödülleri'nin kurucularından Tom Sullam ise şunları söyledi:

"Evcil hayvanların hayatımıza getirdiği neşe, bize gelen tüm katılımlarda açıkça görülüyor ve bu da jüri olarak işimizi hem çok eğlenceli hem de çok zor hale getiriyor."


Editörün Seçimi

Multimedya