Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Silahlı milisler, Trablus’taki kamplarını tahliye etmeye devam ediyor

Silahlı milisler, Trablus’taki kamplarını tahliye etmeye devam ediyor

Caydırıcı Birim, kampı Hava Savunma Kuvvetleri’ne teslim etti.
Cumartesi, 24 Eylül, 2022 - 10:00
Ayn Zara’daki silahlı milislere ait bir kamp, Hava Savunma Kuvvetleri’ne devredildi. (Caydırıcı Birim)

Terörizm ve Organize Suçlarla Mücadele İçin Caydırıcı Birimi, Libya’nın başkenti Trablus’taki Ayn Zara’da silahlı oluşumların işgal ettiği kamplardan birinin Ulusal Birlik Hükümeti’nin Hava Savunma Kuvvetleri Başkanı’na teslim edildiğini duyurdu. Trablus’un bir banliyösü olan Ayn Zara, geçtiğimiz aylarda silahlı milisler ile bazı özel ve kamu binaların yıkılmasına ve çok sayıda ölüme ve yaralanmaya yol açan yoğun çatışmalara tanık olmuştu.

Caydırıcı Birim, Ulusal Birlik Hükümeti (UMH) Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’nin daha önce aldığı, Trablus’un merkezinde milis kontrolündeki bölgeleri tahliye etme kararını uygulamaya başladı. Birim dün yaptığı açıklamada, Bağımsız Birimler Komutanı Abdülaziz Ahmed Ali ve Trablus’taki Hava Savunma Komutanı Selahattin Muhammed el-Racil’in Ayn Zara kampını teslim aldıklarını bildirdi. Caydırıcı Birim, silahlı oluşumların konuşlandığı bazı tesis ve kurumların tahliye edilmesi sürecinin, güvenlik otoritesini genişletmeyi ve devletin prestijini kazanmayı ve silahlı oluşumlardan bağımsızlığını sağlamayı amaçladığını belirtti. Birim, bir çiftliğin ‘silah zoruyla ellerinden alınması ve yıllarca gasp edilmesinin ardından’ sahibi olan Tatanaki ailesine teslim etmeyi başardığını kaydetti. Ayrıca bunun özel mülkiyeti ve yağmalanan devlet tesislerini geri almak için yürüttüğü kampanyanın bir parçası olduğunu vurguladı.

Caydırma Birimi iki gün önce, es-Sa’davi kampında silahlı kişiler tarafından zorlu kullanılan Ayn Zara’daki bir okul da dahil olmak üzere birçok tesisi devlete iade etmeyi başardı. Ayrıca Corinthia Otel yakınındaki er-Riciye karargahının yanı sıra silahlı milisler tarafından silah zoruyla zorla ele geçirilen bir villa da sahiplerine iade edildi.

Dibeybe, UMH’ye bağlı Genelkurmay Başkanı Muhammed el-Haddad’a, ağustos sonunda başkentte meydana gelen kanlı çatışmalardan sonra kampları hızla Trablus şehir merkezinden çıkarmak için kapsamlı bir plan ortaya konulmasını emretti.

Dibeybe güvenlik karargahının Trablus tatil beldesinden çıkarılmasını ve halk plajına dönüştürülmesini ayrıca En-Nasr Caddesi’ndeki radyo binasının medya sektörüne iade edilmesi için de talimat verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya