Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

IKBY’nin iki merkez partisi arasındaki mücadele sürüyor

IKBY’nin iki merkez partisi arasındaki mücadele sürüyor

Cumartesi, 24 Eylül, 2022 - 12:15
Erbil, Kürdistan’daki durumun düzenlenmesi hususunda iki merkez Kürt partisi arasında yürütülen diyaloga tanık oluyor. (Reuters)

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesud Barzani ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Başkanı Bafıl Talabani arasında Irak cumhurbaşkanının pozisyonuna dair ‘kolay’ bir anlaşma olasılığı olduğuna dikkat çekiliyor. Söz konusu sızıntı, Kürt kaynaklar tarafından dile getirildi.

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar, iki partinin bölgedeki iç durumun düzenlenmesi ve bu görüşmeler neticesinde cumhurbaşkanlığı pozisyonunun terk edilmesi konusunu müzakere etmeye karar verdiğini aktardılar.

Her iki tarafın liderleri, müzakere yöntemiyle ilerleme kaydedildiği görüşündeler. Söz konusu müzakere yöntemi, ‘Bağdat'a şartları ile birlikte tek bir cephe olarak yönelmek’ ilkesiyle yürütülüyor.

İki partinin ikinci kademe üyeleri, müzakereye oturmayanları pozisyon karmaşasına sürükleyen bir ‘inat atmosferi’ yarattı.

Varoluş savaşını kaybetmek istemeyen KYB’nin kalesi Süleymaniye; Bağdat ve Erbil'i aynı anda yönlendirmeye çalışıyor. Bu parti üyelerinin 2006'dan bugüne kadar cumhurbaşkanlığı pozisyonunu üstlenmesine atıfta bulunuyor (Celal Talabani, Fuad Masum ve Berham Salih) gibi görünüyor. 

Bağdat’ta Şii Koordinasyon Çerçevesi, KYB’ye Şii güçlerin oylarını alacak bir adayla meclise yönelerek ‘ne pahasına olursa olsun’ hızlı bir karar vermesi yönünde baskı yapıyor.

Ancak bu yöndeki ısrarının siyasi bedelini müzakere etmek için görece esnek davranan KDP, cumhurbaşkanlığı pozisyonuna yönelik arzusunu geri çekmiş gibi görünmüyor. Bir KDP lideri, “Koordinasyon Çerçevesi ve KYB, asla parlamentoya tek başına gitmeyeceklerinin farkında” açıklamasında bulundu.

Nitekim bu karmaşık denklem, Koordinasyon Çerçevesi’ni Barzani ile hükümetin şekli konusunda müzakere etmeye ve cumhurbaşkanı meselesini çözmeye zorluyor. KYB’yi ise alternatif senaryoya hazırlanmaya itiyor.

KYB ve KDP, başta petrol dosyasının yönetimi, ihtilaflı alanların idaresi ve bölgedeki yönetici pozisyonları hususlarında ortaklık olmak üzere bölgede siyasi ve idari değişiklikler yapma olasılığına ilişkin ön görüşmeleri başlattı.

KDP üyeleri, üst düzey hükümet görevlerinde herhangi bir değişikliğin zor olacağını, parti ve bölgedeki çıkarları için tehlikeli bir macera teşkil edeceğini biliyor. Bu nedenle bir yandan parti için olumsuz risklerden kaçınmaya özen gösterirken diğer yandan ise mevkilerde ‘olası değişiklikler’ ile devam etme olasılığı hakkında zorlu bir iç tartışmaya giriyor.

Kürt siyasetçiler, KYB ile KDP arasındaki olumlu tartışmanın ardından dahi olsa KDP’nin cumhurbaşkanlığı görevine olan iddiasını geri çekmesinin imkansız olduğuna dikkat çekiyor. İki Kürt parti arasındaki krizi uzun süredir devam ettiren bu ısrar, iki parti arasında yeni bir denklemin anahtarı olabilir. Ancak bu, Kürt politikacıların da vurguladığına göre ‘daha önce görülmemiş bir cesaret’ gerektirecek.


Editörün Seçimi

Multimedya