Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Bulgakov görevden alındı: Yerine 'Mariupol Kasabı’ getirildi

Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Bulgakov görevden alındı: Yerine 'Mariupol Kasabı’ getirildi

Cumartesi, 24 Eylül, 2022 - 15:45
Dmitry Bulgakov (Twitter)

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından bugün (Cumartesi) yapılan açıklamada, Savunma Bakanı Yardımcısı Dmitry Bulgakov’un görevinden alındığı duyuruldu. Açıklamada, kararan, Bulgakov’un resmi olarak ‘başka bir pozisyona’ atanmasından kaynaklandığı belirtildi.

Bulgakov’un yerini, Ulusal Savunma Kontrol Merkezi Başkanı olan Mikhail Mizintsev alacak. Mizintsev yeni görevinde özel olarak ordunun lojistiğini denetleyecek.

Mizintsev yurtdışında da tanınıyor. Zira kendisi, Rusya’nın Mayıs ayı sonlarına doğru Ukrayna’nın güneyindeki liman şehri Mariupol’a düzenlediği ciddi saldırılardan sorumlu kişiydi.

Ukrayna’ya göre, şehrin haftalarca kuşatma altında kaldığı sırada binlerce sivil öldürüldü ve şehrin büyük bir kısmı yok edildi. İngiltere, Mizintsev’i ‘Mariupol Kasabı’ olarak adlandırarak yaptırım listesine dahil etti.

Rus askeri liderliği, son zamanlarda, Rusya’nın aldığı son yenilgilerin ardından Kremlin’e yakın çevrelerden bile eleştiri aldı. Zira Rus ordusu iki hafta önce Ukrayna’nın karşı taarruzunun ağırlığı altında doğu Ukrayna’daki Harkov şehrinden çekilmek zorunda kalmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çarşamba günü, yüz binlerce yedek asker için kısmi seferberlik ilan etmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya