Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir, İspanya'nın Batı Sahra konusunda tarafsızlığa dönmesinden memnun

Cezayir, İspanya'nın Batı Sahra konusunda tarafsızlığa dönmesinden memnun

Cumartesi, 24 Eylül, 2022 - 12:45
İspanya Başbakanı Pedro Sanchez (AFP)

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in Madrid'in ‘Batı Sahra konusunda karşılıklı olarak kabul edilebilir bir siyasi çözümü desteklediğini’ açıklamasının ardından Cezayir hükümetinin İspanya'nın bu ‘olumlu tutumundan’ memnun olduğu belirildi. Cezayir'deki siyasi kaynaklara göre Cezayir yönetimi, Sanchez'in yeni açıklamalarını ‘önceki pozisyonunun tam tersi’ olarak görüyor. Sanchez'in geçen mart ayında İspanyol hükümetinin Batı Sahra'daki özerklik planına desteğini açıklaması Cezayir'in öfkesine neden olmuş, ülke İspanya ile ‘Dostluk ve İyi Komşuluk Antlaşması’nı askıya almış, ardından iki ülke arasındaki ticaret durmuştu.

İspanya Başbakanı Sanchez perşembe akşamı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda, Cezayir'de yetkililere ‘sakinlik mesajı’ olarak kabul edilen açıklamalarda bulundu. Başbakan Sanchez, Madrid'in ‘çok önemli olduğunu düşündüğü Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Elçisi’nin çalışmalarını tam olarak desteklediğini’ vurguladı. "İspanya, her zaman olduğu gibi bu noktada insani yardımın ana uluslararası bağışçısı olarak Batı Sahra halkını mülteci kamplarında desteklemeye devam edecek” dedi.

Siyasi kaynaklar, Cezayir'e göre İspanya'nın ‘son dönemde Batı Sahra konusunda yaptığı yanlış hesapları gözden geçirme sürecinde olduğuna ve çatışma konusunda tarafsızlığına döneceğine dair olumlu sinyaller’ gönderdiğini bildirdi. Cezayir merkezli gazete Jean Independent, Sanchez'in New York'taki açıklamalarının ‘Rabat tarafından önerilen özerklik planını desteklediğinde Fas yanlısı olarak kabul edilen pozisyonla çeliştiğini’ yazdı. Cezayir, ‘Dostluk Anlaşması’nın askıya alınmasıyla ilgili olarak İspanya'yı şiddetle eleştirmiş ve ‘Batı Sahra konusunda tarafsızlığından uzaklaşmasının, bölgeyi yöneten bir güç olarak yasal, ahlaki ve siyasi yükümlülükleriyle tutarsız olduğunu’ vurgulamıştı. Cezayir bu yükümlülüğün, ‘Batı Sahra'nın Birleşmiş Milletler tarafından sömürgeci güçlerden temizlenmesi sağlanana kadar halen İspanya Krallığı'na ait’ olduğunun altını çizmişti.

Cezayir medyası, İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares’e Brüksel'de Avrupa Birliği'ni Cezayir'i kınamaya zorladığı için sert çıktı. İki Akdeniz ülkesi arasındaki anlaşmazlık, Cezayir'i Madrid ile arasındaki ticareti durdurması nedeniyle eleştiren Avrupa Birliği Komisyonu'nun devreye girmesiyle hızlandı. Çünkü bu durum, 2005'ten bu yana Cezayir'i Brüksel'e bağlayan ‘ortaklık anlaşmasının ihlali’ olarak değerlendirildi.

Ayrıca Cezayir'in Madrid Büyükelçisi’nin, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in özerklik planını desteklediğini açıkladığı gün protesto amacıyla 19 Mart'ta geri çekilmesinden bu yana görevine geri dönmemesi de dikkat çekici. Zira bu olaydan sonra ticaretin dondurulması, düzinelerce Cezayirli ve İspanyol şirketini etkiledi.


Editörün Seçimi

Multimedya