Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Putin, Rusya'nın nükleer cephaneliğini kullanabilir mi?

×

Warning message

  • The subscription service is currently unavailable. Please try again later.
  • The subscription service is currently unavailable. Please try again later.
  • The subscription service is currently unavailable. Please try again later.

Putin, Rusya'nın nükleer cephaneliğini kullanabilir mi?

Cumartesi, 24 Eylül, 2022 - 17:00
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (AP)

Rus ordusunun Ukrayna'da aldığı darbelerle birlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1945'ten bu yana ilk kez nükleer bir çatışma endişesini artırarak, mevcut ‘tüm araçları’ kullanma tehdidinde bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden, riskleri ve tepkileri değerlendirmek için sivil ve askeri uzmanlardan oluşan bir ekip kurarak, Rusya'yı nükleer savaşın ‘kazanılamayacağı’ konusunda uyardı. Oslo Nükleer Projesi’nden Dr. James Cameron, ‘Putin'in Rusya'nın ABD'yi vurabilecek ve korkunç bir nükleer savaşı tetikleyebilecek stratejik nükleer cephaneliğini kullanmasının pek olası olmadığını’ düşünüyor.

Ancak Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün (SIPRI) tahminlerine göre yaklaşık 4 bin 500 nükleer savaş başlığı stoğuyla dünyanın bir numaralı nükleer gücü olan Rusya, Hiroşima’ya atılan bombadan daha az güçlü ‘taktik’ nükleer silahlara sahip.

Washington Post gazetesinde yazan bir uzmana göre, Rusya, dünyayı korkutmak, Ukrayna'yı teslim olmaya çağırmak veya hatta Batılıları Ukrayna'yı teslim olmaya ikna etmek amacıyla, Ukrayna'nın seyrek nüfuslu bir bölgesini veya bir Ukrayna askeri tesisini hedef alabilir.

Putin, Rusya'nın toprak bütünlüğünün tehdit edilmesi durumunda nükleer silahlara başvurabileceğini vurguladı. Ancak buna Rusya'nın 2014'te ilhak ettiği Kırım mı yoksa işgalden bu yana Rus ordusunun kısmen kontrol ettiği ve Rusya'ya dahil etmek için referandumların düzenlendiği dört Ukrayna bölgesini mi kapsadığını söylemedi.

Eski bir ABD Donanması nükleer stratejisti olan Mark Cancian, bu belirsizliğin, meselenin Donbas ve Kırım'ı içermediği anlamına geldiğine inanıyor. AFP’nin haberine göre hali hazırda Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi'nde (CSIS) uzman olan Cancian, “İnsanlar gerçekten tehdit altında olup olmadıklarından emin değillerse, böyle bir belirsizlikle tehdit etmenin anlamı yok” ifadelerini kullandı.

ABD hükümeti, böyle bir saldırı için hazırlık yapılmasını gerektirecek herhangi bir nükleer silah hareketi gözlemlemedi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Patrick Ryder önceki gün yaptığı açıklamada, pozisyonlarını değiştirebilecek hiçbir şey görmediklerini söyledi.

Washington Post'a göre, ABD yönetimi geçtiğimiz aylarda Rus yetkililere, Moskova’yı nükleer silah kullanmaktan caydırmak için birkaç özel mesaj gönderdi.


Editörün Seçimi

Multimedya