Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin Dışişleri Bakanı Wang, Tayvan konusunda "dış müdahaleye" karşı güçlü adım atılacağını söyledi

Çin Dışişleri Bakanı Wang, Tayvan konusunda "dış müdahaleye" karşı güçlü adım atılacağını söyledi

Pazar, 25 Eylül, 2022 - 09:30
Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in yaptıkları görüşmeden bir kare (Reuters)

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Tayvan konusunda "dış müdahaleye karşı durmak için" en güçlü adımları atacaklarını bildirdi.

Wang, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu görüşmelerinde katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada, Çin ancak tamamen birleştiğinde Tayvan Boğazı'nda gerçek bir barış olabileceğini söyledi.

Pekin yönetiminin "dış müdahaleye karşı durmak için en güçlü adımları atacağını" belirten Wang, "Çin Halk Cumhuriyeti, Çin'in tamamını temsil eden tek hükümettir" dedi.

Bakan Wang, Tek Çin prensibinin, uluslararası ilişkilerde temel bir norm haline geldiğini dile getirdi.

Wang, Ada ile birleşme konusundaki kararlılığının önüne geçen her kim olursa "tarihin çarklarında ezilir" ifadesini kullandı.

Bu arada, Karayipler'deki bir ada ülkesi olan Saint Vincent ve Grenadinler Başbakanı Ralph Gonsalves Genel Kurul'da Wang'dan bir süre önce yaptığı konuşmada, Tayvan'ın Dünya Sağlık Örgütü gibi uluslararası örgütlerdeki görünümünü artırmasına izin verilmesine değinmişti.

Tayvan'ın kendi topraklarının parçası olduğunu savunan Çin, adanın fiili bağımsızlığının uluslararası statü kazanmasına yol açabilecek türden adımlara karşı çıkıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya