Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır-Sudan, ‘Nahda Barajı’ konusunda istişarelere devam etmek üzere anlaştı

Mısır-Sudan, ‘Nahda Barajı’ konusunda istişarelere devam etmek üzere anlaştı

Sisi ve Burhan, ticaret ve güvenlik alanlarındaki iş birliğinin güçlendirilmesini görüştü
Pazar, 25 Eylül, 2022 - 07:30
Mısır Cumhurbaşkanı Sisi dün Kahire’de Burhan’ı kabul etti (Mısır Cumhurbaşkanlığı)

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın bir araya geldiği Kahire’deki zirvenin ardından dün yapılan basın açıklamasına göre, Mısır ve Sudan, iki ülke ve halkın ortak çıkarlarını sağlamak amacıyla Nahda Barajı dosyasında önümüzdeki dönemde yoğun istişare ve karşılıklı koordinasyonun sürdürülmesi konusunda anlaştı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bessam Radi, Sisi ve Burhan arasındaki görüşmede Nahda Barajı dosyasındaki gelişmeler de dahil olmak üzere ortak çıkarları ilgilendiren bölgesel konulardaki son gelişmelerin ele alındığını söyledi.

Addis Ababa’nın Nil Nehri’nin ana kolu üzerine inşa ettiği Nahda Barajı konusunda Mısır, Sudan ve Etiyopya arasında yaklaşık 11 yıldır su anlaşmazlığı devam ediyor.  Kahire, barajın işletilmesinin su payını azaltacağından korkuyor. Kahire ve Hartum, Etiyopya’nın, üç taraf arasında barajın işletilmesine yönelik mekanizmalar üzerinde bir anlaşma imzalayana kadar, barajın doldurulması yönünde tek taraflı adımlar atmaya son verilmesini istiyor. Bu konudaki müzakereler 2021 yılı Nisan ayından bu yana donduruldu. Bu da Mısır’ı ilk kez BM Güvenlik Konseyi’ne başvurmaya ve uluslararası ortaklar aracılığıyla Etiyopya’ya ‘tüm tarafları tatmin eden bir anlaşmayı’ kabul etmesi için baskı yapılması talebinde bulunmaya yönlendirdi.

Mısır Cumhurbaşkanı, ülkesinin Sudan ile özellikle askeri, ekonomik, ticari ve güvenlik düzeylerde ilişkilerini güçlendirmeyi istediğini belirtti. Açıklamaya göre, Sisi Kahire’nin Nil Vadisi halklarını birleştiren tarihi bağlar nedeniyle, Sudan’da siyasi, güvenlik ve ekonomik istikrarı sağlamak için her türlü desteği sağlamakta kararlı olduğunu söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü “Görüşmede iki ülke arasındaki genel ikili ilişkiler gözden geçirildi. İki kardeş halkı birleştiren tarihi bağlar nedeniyle, siyasi ve askeri ilişkilerde mevcut ivmeyi artıracak şekilde ekonomik ilişkileri güçlendirmenin ve ticaret alışverişini artırmanın önemi vurgulandı” ifadelerine de yer verdi.

Burhan, Mısır’ın farklı platformlar aracılığıyla Sudan’ın güvenliğini ve istikrarını korumak üzere ‘sınırsız’ destek vermesine övgüde bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya