Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan’daki bankalar yarın çalışmalarına devam edecek

Lübnan’daki bankalar yarın çalışmalarına devam edecek

Pazar, 25 Eylül, 2022 - 10:15
Lübnan Bankalar Birliği’nin Beyrut’taki genel merkezi (Reuters)

Lübnan Bankalar Birliği, ülkedeki bankaların her birinin kendi önlemlerini alarak Pazartesi günü yeniden açılacağını bildirdi.

Ülkedeki bankalar, geçen haftalarda dondurulan hesaplarından para çekmek isteyen mevduat sahiplerinin gerçekleştirdiği banka baskınlarının ardından yaklaşık beş gün süreyle kapatıldı.

Üst düzey bir bankacılık yetkilisi daha önce Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakerelerde ilerlemenin yanı sıra likidite yönetimi ve hesaplardan para çekme işlemlerine ilişkin kontroller hakkında bir yasanın kabul edilmesi de dahil olmak üzere kurtarma planındaki gecikmenin, parasal ve finansal sistemde gerilimlerin artmasına neden olduğunu söyledi.

Kişiler ve şirketler için onaylanmış standartlara uygun olarak müşteriler arasında adalet ilkesine bağlılığın altını çizen yetkili, “Son derece karmaşık koşullarda çalışıyoruz ve IMF’nin direktiflerine tam olarak uyuyoruz” dedi.

Lübnan Bankalar Birliği, mevduat sahiplerinin dondurulan hesaplarına erişmek için geçen haftalarda düzenledikleri baskınların ardından güvenlik endişeleri nedeniyle üç günlük bir kapanış ilan etti ve hükümeti krizle başa çıkmak için yasalar çıkarmaya çağırdı. Kapatma daha sonra uzatıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya