Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Guantanamo'da 20 yıl tutuklu kalan Libyalı mahkumu serbest bıraktı

ABD, Guantanamo'da 20 yıl tutuklu kalan Libyalı mahkumu serbest bıraktı

Pazar, 25 Eylül, 2022 - 12:45
Guantanamo Hapishanesi. (Reuters)

Pakistan'ın Lahor kentinde 2002 yılında tutuklanmasının ardından Guantanamo'da 20 yıl hapis yatan Libyalı İsmail el-Bakuş'un ABD Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından başka bir ülkeye nakledilmesine izin verildi.

54 yaşındaki el-Bakush, Nisan 2016'da serbest bırakılıp Senegal'e nakledilen Salem al-Gharibi ve 2007'de Libya'ya iade edilen Ebu Sufyan bin Qamo da dahil olmak üzere 11 Eylül 2001 saldırılarıyla bağlantılı tutuklanan Libyalılar arasında. Ebu Sufyan bin Qamo'nun Eylül 2012'de Bingazi'deki ABD Konsolosluğu’na düzenlenen ve ABD Büyükelçisi Christopher Stephens ile üç Amerikalının ölümüne yol açan saldırıyla ilgili olarak suçlanması, iadesinden sonra olmuştu.

New York Times dün akşam, Amerikan Periyodik İnceleme Kurulu'nun "20 yıldır suçsuz olarak tutulan el-Bakuş'un rehabilite edilmesi, faaliyetlerinin izlenmesi ve seyahatlerinin kısıtlanması" koşuluyla üçüncü bir ülkeye nakledilmesini tavsiye etti.

Libya Ulusal İnsan Hakları Komitesi Başkanı Ahmed Abdul Hakim Hamza, Şarku'l Avsat'a yaptığı değerlendirmede ‘Libya yasalarından ve ülkenin şu an bulunduğu durumdan dolayı el-Bakuş'u Libya'ya geri göndermenin şimdilik zor olduğunu’ söyledi. Geçen ocak ayında yayınlanan bir ABD istihbarat raporunda, el-Bakuş'un El Kaide bağlantılı Libya Savaş Grubu’nun bir üyesi olarak örgüt içindeki kilit isimlere pratik destek sağlayan bir patlayıcı uzmanı olduğu belirtildi.

Diğer yandan Mustafa Faraj Mesud adlı başka bir Libyalının, Pakistan istihbaratı tarafından Mayıs 2005'in başlarında tutuklandığından beri halen Guantanamo'da tutuklu olduğuna inanılıyor.

Libya Savaş Grubu, Afganistan'daki savaşa katıldıktan sonra ülkeye dönen bir grup gencin oluşturduğu silahlı bir örgüt. Sivil ve güvenlik bölgelerine karşı yapılan silahlı operasyonların faili olduğu iddia edilen örgüt, Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu güçleriyle çatışmalara girdi ve aralarından büyük bir grup tutuklandı.

Libya Ulusal Ordusu daha önce, Libya'da 22 Mısırlı Kıpti'nin öldürülmesi de dahil olmak üzere çeşitli saldırıların planlayıcısı olduğu için ‘en tehlikeli terörist unsurlardan’ olarak kabul edilen terörist Mehdi Dango'nun ortadan kaldırıldığını duyurmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya