Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır medyasının ‘hoşgörü’ yayma girişimleri

Mısır medyasının ‘hoşgörü’ yayma girişimleri

Pazar, 25 Eylül, 2022 - 13:00
Samah Ebu Bekir çocuklarla birlikte (Samah Ebu Bekir’in Facebook sayfası)

Mısır’da çok sayıda görsel-işitsel ve yazılı basıma sahip olan Birleşik Medya Hizmetleri Şirketi, hoşgörü değerlerini yayma ve çocukları bilinçlendirilme girişimiyle animasyon, dizi ve interaktif programları kapsayan bir plan ile farklı yaş gruplarını “çekmeyi” hedefleyen, çocuklara yönelik içerik üretimine başlamayı planladığını duyurdu.

Birleşik Medya Hizmetleri Şirketi önceki gün yaptığı bir basın açıklamasında, misyonu çocuklara içerik sağlamak olan Nebta Şirketi’nin açıldığını duyurdu. Çalışmaların 7 büyük programla başlaması planlanıyor. Programlar Birleşik Medya Hizmetleri Şirketi’ne bağlı kanallar üzerinden çocuklara özel olarak Ekim ayı başlarında yayınlanmaya başlayacak.

Bu gelişme, Mısır Yüksek Medya Konseyi Başkanı gazeteci yazar Kerem Cebr’in Ağustos ayında “Çocuklar için Güvenli Medya’ya Yönelik Kontrol ve Etik Kuralları” Taslağını yayınlamasının ardından geldi. Taslak, Mısır gazeteleri ve kanalları için gizlilik ve tarafsızlık, şiddet ve cinsel içerikli sahneler yayınlanmaması, aileye ve çocuklara saygı, kimlik ve dil koruması, elektronik oyunların çocuğun davranışları üzerindeki etkilerinin azaltılmasına ilişkin diğer maddeler gibi ‘bağlayıcı’ maddeleri içeriyor. Taslağın bir sonraki aşamada resmi olarak yayınlanması bekleniyor.

Çocuk edebiyatında uzmanlaşmış yazar Samah Ebu Bekir ise Mısır’daki siyasi liderliğin çocukların maruz kaldığı medya içeriğine gösterdiği ilgiyi övgüde bulundu. Yazar, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Maalesef geçtiğimiz yıllarda medya kuruluşları çocuklara özel, akıllarına ve bilinçlerine saygılı ayrıca hızlı bir hale gelen gelişmelerinin hızına uyumlu olan özel içerik sunmaya özen göstermedi. Çocukların maruz kaldıkları içerikleri gözden geçirme ve onlarla modern bir dille iletişim kurmanın zamanı geldi” ifadelerini kullandı.

Samah Ebu Bekir, Birleşik Medya Hizmetleri Şirketi tarafından başlatılan program planına katılımı ile ilgili olarak, kendi deyimiyle ‘çağa uygun ve tüm aileye hitap eden’ bir tarzda hazırlanan “Said’in Yolculuğu” isimli program ile girişime katılmaktan gurur duyduğunu belirtti. Yazar “Program iki aile etrafında dönüyor. Bazı modern ve eski oyunlar aracılığıyla aralarında rekabet ortamı yaratılıyor. Dikkati dağıtıcı etkenlerden uzaklaşmak ve kendi aralarında iletişim sağlamak için gün boyunca cep telefonu olmadan yolculuk ediyorlar. Günün sonunda onlara değerli toplumsal kavramları öğretmeyi amaçlayan mesajlar taşıyan bir hikaye anlatacağım” ifadelerini kullandı.

Birleşik Medya Hizmetleri Şirketi’nin planı, Sosyal Dayanışma Bakanlığı’nın “Yahya ve Hazineler” dizisine katılması gibi bir dizi bakanlık ile işbirliği içinde geliyor. Diğer yandan Gençlik ve Spor Bakanlığı ile, 14 yaşındaki 50 bin çocuğu test eden “Capitano Egypt” futbol yetenek projesi ile işbirliği yapıyor. Şirket ayrıca ‘gerçek din kavramlarını yaymak amacıyla dini içerik sağlama’ niyetini de açıkladı.

Kahire’deki Amerikan Üniversitesi’nde dijital medya danışmanı ve öğretim görevlisi olan Fadi Remzi, bu adımın ‘uzun bir süre beklenmiş’ olduğunu söyledi. Remzi Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, “Dijital platformlar dahil edilmeden bu yaklaşımın harekete geçirilmesi tamamlanmayacak. Dünyayı telefon ekranından gören bir nesille karşı karşıyayız. Ayrıca bu yeni nesil geleneksel medyanın iyi bir kullanıcısı değil.  Bu da, bu türdeki bir etkileşim modelinin, çocuklarla veya ergenlerle iletişimin kurulması için ayrılmaz bir parçası olduğu anlamına geliyor” dedi. Ayrıca “Bununla çocuğa sağlanan medya içeriğinin sadece dijital olması değil, sosyal paylaşım sitelerine ve onların teknik ihtiyaçlarına göre uyarlanması gerektiği kastediliyor” ifadelerini sözlerine ekledi. 

Dijital medya danışmanı Remzi, çocukların maruz kaldığı içeriklerin, elektronik oyunlar gibi sevdikleri modern bir tarzda olmasının ayrıca vatandaşlığı ve ahlakı teşvik eden insani kavramlarla harmanlanmasının önemine dikkat çekti. Remzi “Geleneksel medyada sunulan çocuklara yönelik içeriği geliştirmeye yönelik küresel bir eğilim var. Bu eğilim, program veya animasyon tarafından hedeflenen aynı kavramları güçlendirmek üzere etkileşimli elektronik oyunların piyasaya sürülmesiyle tamamlanıyor” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya