Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Oscar ödüllü İranlı yönetmen Asghar Farhadi’den ülkesindeki protestoculara destek çağrısı

Oscar ödüllü İranlı yönetmen Asghar Farhadi’den ülkesindeki protestoculara destek çağrısı

Pazar, 25 Eylül, 2022 - 15:00
İranlı yönetmen Asghar Farhadi (Reuters)

Oscar ve Altın Küre sahibi İranlı yönetmen Asghar Farhadi, dünyanın dört bir yanındaki insanlara, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından gözaltına alınmasının ardından ölmesini protesto etmek için sokaklara dökülen göstericilere destek olma çağrısında bulundu.

Farhadi sosyal medya hesabından paylaştığı videoda, “Bu video aracılığıyla dünyanın her yerinden sanatçılar, sinemacılar, entelektüeller, sivil hak aktivistleri ve insanlık onuruna, özgürlüğüne inanan herkesi video çekerek, yazarak veya başka bir yol ile İran’ın güçlü ve cesur kadın ve erkekleriyle dayanışmaya davet ediyorum. Bu insani bir sorumluluk” ifadelerini kullandı.

Şarku'l Avsat'ın AFP’den aktardığı  habere göre Farhadi ayrıca, “Onları yakından gördüm. Çoğu çok genç, 17-20 yaşında. Sokaklardaki yürüyüşlerde yüzlerindeki öfke ve umudu gördüm. Onlara derin bir saygı duyuyorum” diye ekledi.

Resmi açıklamalara göre, Amini’nin ölümünün ardından patlak veren protestolarda güvenlik güçleri de dahil olmak üzere en az 41 kişi öldü. İnsan hakları grupları ise gerçek sayının çok daha yüksek olduğunu vurguluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya