Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Dağıstan’da seferberliğe karşı düzenlenen protestolarda 100 kişi gözaltına alındı

Dağıstan’da seferberliğe karşı düzenlenen protestolarda 100 kişi gözaltına alındı

Pazartesi, 26 Eylül, 2022 - 13:15
Rus polisi Cumartesi günü Moskova’da bir protestocuyu gözaltına alırken (Reuters)

Rusya Federasyonu’na bağlı Dağıstan'ın başkenti Mahaçkale’de, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in seferberlik ilanına karşı düzenlenen protestolar sırasında en az 100 kişi gözaltına alındı.

Putin’in Çarşamba günü açıkladığı, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk askeri seferberlik, ülke genelinde çok sayıda şehirde protestolara yol açtı.

Reuters’ın haberine göre, halkın öfkesi ağırlıklı olarak Müslüman nüfusun yaşadığı Dağıstan gibi yoksul etnik azınlık bölgelerinde güçlü görünüyor.

Rusya merkezli bağımsız insan hakları gözlemevi OVD-Info, Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de en az 100 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Sosyal medyada dün yer alan görüntülerde, Mahaçkale’de polisle çatışmalar yaşandığı ve protestocuların ‘Savaşa hayır’ sloganları attığı görüldü.

OVD-Info, Mahaçkale’de kaydedilen ‘çok sert gözaltı’ görüntüleriyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Çok sayıda protestocu, 8 bin kişilik köyden 100’den fazla genci askerlik yapmak üzere çağrılmasını protesto etmek amacıyla dün erken saatlerde ana yolu trafiğe kapattı. Bunun ardından polis havaya ateş açtı.

BBC’nin haberine göre, Ukrayna’ya karşı savaşta Dağıstan’dan en az 301 askerin öldüğü tahmin ediliyor. 

Bu, Dağıstan’dan beş kat daha fazla nüfusa sahip olan Rusya’nın başkenti Moskova’dan gelen asker sayısının 10 katı.

İzinsiz gösteriler, Rusya’nın protesto karşıtı yasasını ihlal ediyor ve bu büyük şehirlerin dışında nadiren oluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya