Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukraynalı çocukların resim sergisinde “Barış istiyorum” mesajı

Ukraynalı çocukların resim sergisinde “Barış istiyorum” mesajı

Salı, 27 Eylül, 2022 - 08:30
Ukraynalı çocukların çizdikleri resimler Twitter’da yayınlandı.

Ukrayna’da ardı ardına fırlatılan füzeler insanları öldürürken ve binaları yıkarken korkmuş haldeki yüzlerce kişi saldırılarından korunmak için sığınaklarda veya yıkılan evlerin içinde saklanıyor. Almanya’nın Düsseldorf bölgesindeki parlamento binasında sergilenen resimler, bu sahneleri gözler önüne seriyor...

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlayan Ukrayna işgalinin korkunçluğu, Ukraynalı çocukların çizdiği resimlerde yer aldı.

Sergilenen resimlerden bir tanesinin üzerinde “Barış istiyorum” yazılıydı.

Çizimler, İkinci Dünya Savaşı’nda, 1946 yılında Almanya’nın Polonya’yı işgal etmesinin ardından Polonyalı çocukların tarihi çizimlerinin yanında sergileniyor. Çocukların çizimleri toplu katliamları, soygunları ve sürgünleri gösteriyor.

Resmi veriler, Rus işgalinin ilk gününden bu yana 380’den fazla Ukraynalı çocuğun öldürüldüğünü ve 740’tan fazlasının yaralandığını gösterdi. Polonya’da açılan “Anne, savaş istemiyorum” başlıklı sergide Polonyalı çocukların İkinci Dünya Savaşı’ndan kalanların yanı sırave Ukraynalı çocukların 7 bine yakın çizimi de yer alıyor. Resimlerin çoğu, sanat terapisi seansları sırasında yapıldı.

Geçtiğimiz pazar günü parlamento binasında kapılarını ziyarete açan sergi 30 Eylül'e kadar sürecek. Serginin daha sonra Brüksel ve New York’taki Birleşmiş Milletler genel merkezine taşınması planlanıyor. 


Editörün Seçimi

Multimedya