Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Medvedev’den Batı’ya uyarı: Nükleer tehdit bir blöf değil

Medvedev’den Batı’ya uyarı: Nükleer tehdit bir blöf değil

Salı, 27 Eylül, 2022 - 12:30
Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev (AP)

Rusya eski Devlet Başkanı Dmitry Medvedev, Rusya’nın sınırlarının aşılması durumunda kendisini nükleer silahlarla savunma hakkına sahip olduğunu ve bunun ‘kesinlikle bir blöf olmadığını’ söyledi.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev, Rusya’nın işgali altındaki Ukrayna’nın geniş bölgelerinde düzenlenen referandumlar üzerine Batı ile gerginlik tırmanırken, Moskova’nın herhangi bir uyarı yapmadan yanıt verme hakkı olduğu konusunda uyardı.

2008-2012 yıllarında devlet başkanı iken Batı yönelimli bir liberal olarak bilinen Medvedev, son aylarda Batı ve Ukrayna hakkında agresif açıklamalar yapıyor.

Medvedev, “Size bir kez daha hatırlatmak zorundayım. Rusya’nın gerekirse nükleer silah kullanma hakkı vardır” dedi.

Moskova’nın bunu önceden belirlenmiş durumlarda ve devlet kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalarak yapacağını da ekledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’ya ‘nükleer silahlar hakkında boşboğazlık etmeyi bırak’ mesajı gönderdiklerini bildirdi.

Rusya Devlet Duması Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutsky ise, Washington yetkililerini Rusya’ya uyarıda bulunmadan önce Moskova’nın nükleer doktrinini tanımaya çağırdı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın nükleer tehditlerini ciddiye aldığını ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in blöf yaptığını düşünmediğini söyledi.

Ukrayna’daki savaş on binlerce ölüme, bazı şehirlerde büyük yıkıma ve küresel olarak enflasyonun artmasına neden oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya