Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Dünya Gıda Programı’ndan 250 bin Yemenliye gıda yardımı

Dünya Gıda Programı’ndan 250 bin Yemenliye gıda yardımı

Dünya Gıda Programı, Bir milyondan fazla öğrencinin okul yardımından yoksun olduğunu kaydetti
Salı, 27 Eylül, 2022 - 11:15
Ailesi Birleşmiş Milletler aracılığıyla Kral Selman İnsani Yardım Merkezi tarafından sağlanan gıda yardımı alan Yemenli bir kız çocuğu (Birleşmiş Milletler)

Dünya Gıda Programı (WFP), finansman yetersizliği nedeniyle bu yılın başlarında askıya alınan 250 binden fazla Yemenli sivil için geçim kaynaklarının desteklenmesi faaliyetlerinin hazırlıklarının başladığını duyurdu. Ancak, fon eksikliği ve malzemelerin gelmesindeki gecikme nedeniyle bir milyondan fazla öğrencinin mevcut dönemde okul beslenmesi alamayacağını vurguladı.

WFP, geçen Ağustos ayında çalışmaları hakkındaki bir raporda, Alman hükümetinin 30 milyon avroluk desteğiyle, 40 ilçeye dağılmış olan 300 bölgede geçim kaynakları programını desteklemek için çalışmaya devam edeceğini belirterek, gıda yardımı projeleriyle 254 bin kişiye ulaşmayı hedefliyor.

Raporda, okullara gıda dağıtımını yeniden başlattığını ve bir ay boyunca 1.200 ton gıda maddesi gönderildiğini, ancak malların gelmesindeki gecikmeye ek olarak fon eksikliği nedeniyle, mevcut yarıyılda sayıları 1,9 milyona ulaşan okul öğrencilerinin yaklaşık 665 binine (üçte biri) yardım edilemeyeceğini açıkladı.

Rapora göre, Hızlı Müdahale Mekanizması geçen ayın sonuna kadar Marib ve Hacca başta olmak üzere selden etkilenen kırsal kesimlerde, hazır gıdaların da yer aldığı Hızlı Müdahale Mekanizması kitleriyle 37.000 kişiye yardımda bulundu. 

Aynı dönemde, veriler Yemen'de 19 milyon kişinin gıda güvensizliğinden mustarip olduğunu ve 161.000 kişinin açlık koşullarında yaşadığını, 3.5 milyon kişinin akut yetersiz beslenmeden mustarip olduğunu ve WFP’nin 3.12 milyon kişiye gıda yardımında bulunduğunu belirtti.

Şarku’l Avsat’ın  ulaştığı yeni gıda güvenliği verilerine göre, Temmuz ayında ülke genelinde yetersiz gıda tüketimi yaygınlığı üç ay üst üste artarak Şubat 2018'den bu yana kaydedilen en yüksek seviyelere ulaştı. Buna karşılık, WFP, dördüncü dönem çalışmaları çerçevesinde 13,3 milyon kişiye gıda yardımı dağıtımını tamamlayarak 80.000 tondan fazla mal ve gıda gönderdi.

BM, WFP tarafından kiralanan ve Ukrayna buğdayını taşıyan bir geminin, 37 bin tonluk bir yük ile Yemen'e gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldığını ve Ekim ayı ortalarında ulaşmasının beklendiğini açıkladı.

Bu ay sonunda, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Hızlı Yerinden Edilme İzleme Programı, ateşkesin 2 Nisan'da yürürlüğe girmesinden bu yana 20.000 kişinin yerinden edildiğini bildirdi. Program, geçtiğimiz ay tüm faaliyetlerinde yaklaşık 307 bin kişiye ayni gıda, 2 milyon kişiye mal çeki ve 750 bin kişiye nakit transferi olmak üzere yaklaşık 3,1 milyon kişiye yardımda bulunduğunu açıkladı. Hızlı Müdahale Mekanizması geçen ay 10 bin 500 kişiye yardım ederken yardımlarının önceki aya göre %35 azaldığını belirtti.

WFP, aynı dönemde 406 bin Yemenli çocuğa ve anneye orta dereceli akut yetersiz beslenme tedavisi programı kapsamında gıda yardımı sağladı ve beslenmeyi desteklemek adına ilk nakdi yardım kampanyasını başlattı ve geçen ayın sonunda yaklaşık 2 bin 100 anne, beslenme kalitesinin desteklenmesi için nakdi yardım aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya