Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

WTO: Dünya ‘küresel bir durgunluğa’ doğru gidiyor

WTO: Dünya ‘küresel bir durgunluğa’ doğru gidiyor

Salı, 27 Eylül, 2022 - 15:30
Ngozi Okonjo-Iweala (Reuters)

Dünya Ticaret Örgütü (WTO) Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala bugün (Salı) yaptığı açıklamada, ‘çoklu krizlerle’ karşı karşıya olduğu bir zamanda dünyanın ‘küresel bir durgunluğa’ doğru gittiği konusunda uyardı.

Örgütün Cenevre'deki yıllık genel forumunun açılışında konuşan Okonjo-Iweala, "Şimdi yaklaşan bir durgunluğun işaretleri ile yüzleşmek zorundayız. Sanırım oraya gidiyoruz. Ama aynı zamanda iyileşmeyi de düşünmeye başlamalıyız. Büyümeye geri dönmeliyiz” dedi. Okonjo-Iweala, güvensizlik, iklim krizleri ve yüksek gıda fiyatları da dahil olmak üzere dünyanın ‘çoklu krizlerle’ karşı karşıya olduğu için durumun ‘çok zor’ olduğunu vurguladı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre, kısa vadede en acil meselenin dünyada ‘gıda güvenliğinin sağlanması’ olduğunu söyleyen WTO Genel Direktörü, enerjiye erişim konusundaki endişelerini de dile getirdi.

Öte yandan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Haziran ayında 2022 yılı için yüzde 3 olarak açıkladığı küresel ekonomide büyüme tahminini sabit tuttu.

OECD tarafından yayınlanan raporda, dünya ekonomisinin Rusya-Ukrayna savaşının bedelini ödemekte olduğu ve büyümenin birkaç ay önce tahmin edilenden daha fazla yavaşladığı ifade edildi.

Merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını artırması kararları hakkında da açıklama yapan Okonjo-Iweala, ‘merkez bankalarının faiz oranlarını yükseltmekten başka çarelerinin olmadığını’ söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya