Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BUND: Kuzey Akım sızıntıları deniz yaşamı ve gemiler için tehdit oluşturuyor

BUND: Kuzey Akım sızıntıları deniz yaşamı ve gemiler için tehdit oluşturuyor

Salı, 27 Eylül, 2022 - 14:30
Kuzey Akım 2 gaz boru hattı için kullanılmayan borular Mokran Limanı sahasında depolanıyor (DPA)

Almanya merkezli Çevre ve Doğayı Koruma Birliği (BUND), Baltık Denizi’ndeki Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattında kısa süre önce keşfedilen sızıntıların deniz yaşamı ve gemiler için tehdit oluşturduğunu duyurdu.

BUND Deniz Koruma Dairesi Başkanı Nadja Ziebarth bugün yaptığı açıklamada, bu sızıntıların deniz hayvanlarını, özellikle de hızlı bir şekilde kaçamayanları boğabileceğini söyledi.

Ziebarth, “Su yüzeyinde, özellikle tüm gemiler için tehlike oluşturan bir patlama riski de var” dedi.

BUND ayrıca, metan sızıntısından kaynaklanan potansiyel bir iklim riski görüyor.

Denizde çözünen saf metan zehirlenme riski oluşturmazken, Kuzey Akım boru hatlarındaki gazın bileşimi bilinmiyor.

Ziebarth, “Kuzey Akım yoluyla ne tür bir karışımın taşındığı tam olarak belli olmadığından, diğer gazlar deniz ekosisteminde bilinmeyen hasarlara neden olabilir” diye ekledi.

Danimarka makamları, Rusya’dan Almanya’ya gaz taşıyan boru hatları olan Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında üç gaz sızıntı yeri keşfetti.

Kuzey Akım 1 boru hattında Bornholm Adası’nın kuzeydoğusunda 2, Kuzey Akım 2 hattında ise Dueodde’nin güneyinde 1 sızıntı olduğu bildirildi. 

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov da, Baltık Denizi’ndeki Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 gaz boru hatlarında şüpheli sızıntılar konusunda ciddi endişelerini dile getirdi.

Peskov, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarındaki hasarların sabotaj nedeniyle yaşanıp yaşanmamış olabileceğine yönelik bir soruya, “Hiçbir ihtimali göz ardı edemeyiz. Hatlarda tahribat olduğu açık ve araştırmaların sonuçları ortaya çıkmadan önce sebebine ilişkin ihtimallerin hiçbiri göz ardı edilemez” diyerek yanıt verdi.

Kremlin Sözcüsü, “Hatlarda ne tür bir hasar olduğu netlik kazanmadı. Basınç önemli oranda düştü. Bu, acil araştırma gerektiren, benzeri görülmemiş bir durum. Gelişmelerden ötürü son derece endişeliyiz” diye ekledi.

Kazanın nedenleri henüz netlik kazanmadı, ancak Alman güvenlik kaynakları bugün sabotaj belirtileri olduğunu söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya