Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rus ekonomist: Seferberlik kararı, Rus ekonomisinin çökmesi ve Putin döneminin sona ermesine yol açabilir

Rus ekonomist: Seferberlik kararı, Rus ekonomisinin çökmesi ve Putin döneminin sona ermesine yol açabilir

Salı, 27 Eylül, 2022 - 14:45
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (AP)

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ilk yedi ayı için bazı uzmanlar ve analistler, Rusların seyahat etmeye, alışveriş yapmaya ve genellikle normal bir yaşam sürmeye devam etmesi nedeniyle Moskova'ya yönelik uluslararası yaptırımların onu zayıflatacak veya ekonomik olarak baskı altına alacak kadar güçlü olmadığını savundu.

Ancak Rus bir ekonomist, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından ilan edilen kısmi seferberlik kararı nedeniyle Rus ekonomisinin kışa kadar tamamen ‘ölebileceğini’ ifade etti.

Rus Ekonomist Vladislav Inozemtsev, The Insider gazetesinde yayınlanan bir makalesinde, seferberliğin Rus ekonomisinin ölmesi ve Putin rejiminin düşüşü gibi feci sonuçlara sebep olabileceğini söyledi.

Inozemtsev, “Rus ekonomisinin kışa kadar tamamen çökmesini bekliyorum. Putin'in birkaç gün önce duyurduğu bu seferberlik, Rusya tarihinde bir dönüm noktası olacak. Çünkü Putin dönemine yönelik son geri sayımın kısmi seferberlik duyurusu anında başladığına inanıyorum” dedi.

Moskova'daki Sanayi Sonrası Toplumları Araştırma Merkezi direktörü Inozemtsev, Putin'in kararından önce, Rusya'nın gayri safi yurtiçi hasılasının yılsonuna kadar yüzde 4-5 oranında düşeceği yönündeki ekonomik tahminlere işaret ederken, GSYİH'nın Ekim ayında düşüşe geçebileceğine inandığını vurguladı.

Rus uzman, tüm bu beklentilerin yakın gelecekte açıklanacak olan kaçınılmaz yeni Batı yaptırımlarını kapsamadığına dikkati çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya