Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Kongresi Ukrayna için 12 milyar dolarlık yardımı onaylamaya hazırlanıyor

ABD Kongresi Ukrayna için 12 milyar dolarlık yardımı onaylamaya hazırlanıyor

Çarşamba, 28 Eylül, 2022 - 09:00
ABD Dışişleri Bakanı, ülkesinin Ukrayna kolluk kuvvetleri ve ceza adaleti kurumlarının çabalarını güçlendirmek için 457 milyon dolar tahsis ettiğini söyledi (AFP)

ABD, Ukrayna kolluk kuvvetleri ve adli kurumlarına 457,5 milyon dolarlık ek güvenlik yardımı yapacağını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “ABD, Kremlin’in acımasız savaşına karşı Ukrayna halkını, özgürlüklerini ve demokrasilerini korumaya devam eden Ukrayna kolluk kuvvetleri ve adli kurumlarının operasyonel kapasitelerini iyileştirmek, çabalarını desteklemek için 457,5 milyon dolarlık ek sivil güvenlik yardımı taahhüt etti” dedi.

Blinken’in açıklamasına göre, ABD 2021 Aralık’tan bu yana Ukrayna Ulusal Polisi ve Devlet Sınır Muhafız Teşkilatı da dahil, Ukrayna kolluk kuvvetleri ve adli kurumlarına 645 milyon dolardan fazla yardım yaptı.

Dışişleri Bakanı “Kişisel koruyucu ekipman, tıbbi malzeme ve zırhlı araç tedarikimiz, Ukraynalı siviller ve onları savunan kolluk kuvvetleri için zayiatı önemli ölçüde azalttı” diye ekledi.

Söz konusu yeni yardımın bir kısmının Ukrayna hükümetinin, Rus kuvvetleri tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleme, soruşturma ve kovuşturma çabalarını desteklemek için kullanılacağını dile getiren Blinken, ABD'nin Ukrayna halkının yanında, demokratik, bağımsız ve egemen bir Ukrayna’yı desteklemeye kararlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan, ABD Kongresi’ndeki harcama tasarısının müzakerecileri, Başkan Joe Biden yönetiminden gelen bir talebe yanıt olarak, Ukrayna’ya yaklaşık 12 milyar dolarlık yeni askeri ve ekonomik yardımın daha dahil edilmesini kabul etti.

Yeni fon, Ukrayna’ya savunma yetenekleri ve teçhizatı sağlamak için 4,5 milyar doların yanı sıra askeri, istihbarat ve diğer savunma destek türlerini sürdürmek için 2,7 milyar dolar verilmesini içeriyor.

Ayrıca, bu yılın sonuna kadar Ukrayna hükümetinin bütçesine doğrudan destek sağlamaya devam etmek için 4,5 milyar doları da içerecek.

Bir hükümet yetkilisi, bunun Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy yönetiminin temel çalışanların maaşlarını ödemesine, savaş bölgelerinden kaçan vatandaşları desteklemesine ve sivillere yardım için diğer önemli masrafları karşılamasına izin vereceğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya