Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye muhalefeti rejimle ‘normalleşmeyi’ reddediyor

Suriye muhalefeti rejimle ‘normalleşmeyi’ reddediyor

Çarşamba, 28 Eylül, 2022 - 09:30
Suriye muhalefet heyetinin New York'taki ABD’li yetkiliyle görüşmesinden bir kare (Suriye Ulusal Koalisyonu Medya Departmanı)

Suriye Ulusal Koalisyonu ve Suriye Müzakere Komitesi, yaptıkları açıklamada içlerinden bir heyetin "Suriye'de siyasi sürecin gelişmelerini" görüşmek üzere ABD'nin Birleşmiş Milletler Temsilci Yardımcısı Richard Mills ile New York'ta bir araya geldiğini duyurdu.

Muhalefet heyetinde "Koalisyon" başkanı Salim el-Maslat, Müzakere Komitesi Başkanı Bedr Camus, Suriye Anayasa Komitesi Eşbaşkanı Hadi el-Bahra ve Müzakere Komitesi üyesi Fedva el-Uceyli yer aldı.

Koalisyondan yapılan açıklamada, toplantının "ülkede gerçek bir siyasi geçişe ulaşmak için siyasi süreci harekete geçirme ve BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı Kararını tam olarak uygulama ihtiyacına odaklandığı" belirtildi. Açıklamada, "Ulusal Koalisyon ve Müzakere Komitesi heyeti, Esad rejimine yönelik yaptırımların (Sezar yaptırımları) sürdürülmesinin ve rejimle herhangi bir normalleşme girişiminin önlenmesinin önemi vurgulandı. Suriye muhalefet heyetinin açıklamasında, "İran'ın bölgeye yönelik harekatının ve Putin'in Ukrayna'yı işgal etmeye cüret etmesinin nedenlerinden birinin Esad rejimiyle ilişkilerdeki gevşeklik olduğunu" vurguladı.

Açıklamada ayrıca, muhalefet heyetinin ABD'li yetkiliyle “hesap verme sürecinin etkinleştirilmesinin gerekliliği, tutukluların serbest bırakılması için çalışılması ve Esed rejimi hapishanelerinde zorla kaybedilenler ve Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine insani yardımın ulaştırılmasının gerekliliği hakkında” görüştüğü belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya