Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail'de ekinlerin yok olmasının arkasında ‘kumul gecko’ mu var?

İsrail'de ekinlerin yok olmasının arkasında ‘kumul gecko’ mu var?

Uzmanlar, kumul geckonun tek besininin böcekler olduğunu bildirdi.
Çarşamba, 28 Eylül, 2022 - 07:45
Kumul gecko sürüngeni.

İsrail’de ‘geko’ olarak adlandırılan kumul gecko’nun mahsullerin yok olmasına neden olduğu belirtildi.  Yediot Aharonot’un haberine göre söz konusu iddialar uzmanlar reddedildi.

Şarku’l Avsat’a değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, ‘geko’ adı verilen Mısır geckosunun böcek yediğini ve tarımsal ürünlere herhangi bir zararlı etkisinin olmadığını bildirdi.

Kahire Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden Profesör Nadir Nureddin, Şarku'l Avsat'a yaptığı açıklamada ‘gekolar’ ile tarımsal ürünlerin yok olmasıarasında kurulan bağlantıyı şaşkınlık verici olarak niteleyerek “Ekinleri, çekirge gibi böcekler yer. Ancak geckonun besini sivrisinekler ve böceklerdir” dedi.

Nadir Nureddin, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Mısır gekoları da dahil olmak üzere tüm kertenkeleler hiçbir şekilde zararlı değildir. Aksine zararlı böceklerle beslenip çevreyi onlardan temizlerler.”

Mısır'ın Reşit şehrinde sürüngen yetiştiricisi olan Muhammed Vecih de Mısır gekosu ile mahsullerin yok edilmesi arasında kurulan bağlantının anlamsız olduğu belirtti. Vecih, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Her çeşit kertenkelem var ve tek besinlerinin böcekler olduğu biliniyor. Gekoların tarımsal ürünleri besin olarak kullandığını ilk kez duyuyorum" dedi.

Vecih, açıklamalarının devamında "Bu sürüngenlerin tek tehlikesi, yiyeceklere bulaşabilmeleri ve evlerde bulunurlarsa tehlike oluşturmalarıdır. Ancak tarımsal ürünler için hiçbir şekilde tehdit oluşturmuyorlar" ifadesini kullandı.

İsrail gazetesi Yediot Aharonot dün, Doğa ve Parklar Kurumu’nun ‘bölgede yayılmaya başlayan, baş döndürücü bir hızla çoğalan ve tarım ürünlerini yiyip bitiren Mısır kertenkelelerini (kumul gecko) ve diğer kertenkele türlerinin yerini bulmak için Araba Vadisi sakinlerinden yardım istediğini’ aktardı.

Tel Aviv Üniversitesi'nde Profesör Şay Meri söz konusu gazeteye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Mısır kertenkeleleri her şeyi yiyebilir, herhangi bir zorluğun üstesinden gelebilir ve ekosisteme büyük zarar verme potansiyeline sahiptir. İsrail Doğa ve Parklar Kurumu, bu türlerin yerlerini tespit etmek, onları çember içine almak ve daha fazla yayılmalarını önlemek için bölge sakinlerden yardım istiyor."


Editörün Seçimi

Multimedya