Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avrupa Komisyonu maymun çiçeği tedavisinde kullanmak üzere 10 binden fazla Tecovirimat satın aldı

Avrupa Komisyonu maymun çiçeği tedavisinde kullanmak üzere 10 binden fazla Tecovirimat satın aldı

Mısır ikinci maymun çiçeği vakasının tespit edildiğini duyurdu
Çarşamba, 28 Eylül, 2022 - 08:15
AFP

Mısır Sağlık ve Nüfus Bakanlığı, yurt dışından gelen ikinci bir maymun çiçeği virüsü vakasının tespit edildiğini duyurdu. Bakanlık yaptığı basın açıklamasında, vakanın 25 Eylül’de bir Arap ülkesinden geldiğini ve hastanın izolasyon hastanelerinden birinde bulunduğunu açıkladı. Açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yönergelerine uygun olarak hasta ve temaslıları için tüm koruyucu ve tıbbi önlemleri aldığı belirtilirken, hastanın genel durumunun stabil olduğu ve gerekli tıbbi bakımı aldığı da bildirildi.

Mısır Sağlık Bakanlığı, 7 Eylül’de ilk maymun çiçeği vakasının tespit edildiğini açıklamıştı. Hasta, Avrupa ülkelerinden birinde ikamet eden bir Mısırlıydı.

WHO geçen ay maymun çiçeği hastalığının yayılmasının doğru halk sağlığı müdahaleleriyle önlenebileceğini söyledi. WHO Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus verdiği bir brifingde, Kanada ve Avrupa’daki ülkelerin maymun çiçeği enfeksiyonlarında belirgin bir yavaşlama kaydettiğini belirtti. Ayrıca, enfeksiyona karşı en savunmasız insanlar üzerinde ve davranışlarını değiştirme üzerinde çalışılmasının, azalan aşı arzına rağmen virüsün yayılmasını sınırlamada etkili olduğunu kanıtlandığı açıkladı. Reuters’e göre, maymun çiçeğinin endemik olmadığı yaklaşık 90 ülke, WHO’nun küresel bir sağlık acil durumu olarak ilan ettiği viral hastalıkla enfekte olan vakalar kaydetti.

Maymun çiçeği virüsü, enfekte kişiler ile yakın temas veya hayvanlar veya kontamine materyallerle temas yoluyla bulaşıyor. Hastalık genellikle yüksek ateş, baş ağrısı ve deri döküntüsü gibi çiçek hastalığına benzer ancak daha hafif olan semptomlara neden oluyor. Avrupa Komisyonu pazartesi günü maymun çiçek hastalığını tedavisinde kullanmak üzere 10 binden fazla Tecovirimat satın aldığını duyurdu. Avrupa Birliği (AB) Sağlık Komiseri Stella Kyriakides “Avrupa Birliği’ndeki maymun çiçeği vakalarındaki düşüş cesaret verici. Ancak bu, tehdidin bittiği veya gardımızı indirebileceğimiz anlamına gelmiyor. Bu ilaçlarla üye devletlerin acil ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olacağız ve Avrupa’da daha fazla hastaya tedavi sunulmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Şarku’l Avsat’ın Alman haber ajansı DPA’dan aktardığı habere göre, Avrupa Bulaşıcı Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) salgının başlangıcından bu yana Avrupa Birliği, İzlanda ve Norveç’te yaklaşık 20 bin maymun çiçeği vakası kaydedildiğini ancak son haftalarda yeni vakaların sayısının azaldığını açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya