Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, Celile'de tren yoluna saldırı girişimini engelledi

İsrail, Celile'de tren yoluna saldırı girişimini engelledi

Çarşamba, 28 Eylül, 2022 - 08:15
İsrail ordusu (Arşiv-AFP)

İsrail polisi ve İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak), Celile (Galile) bölgesinde bir İsrail yolcu trenini hedef alacak saldırı girişimini engellediklerini açıkladı. Demiryolu şirketindeki bir uzmanın “son on yılların en tehlikeli terör operasyonu” olarak nitelendirdiği saldırıyı İsrail vatandaşı genç bir Filistinlinin planladığı iddia edildi. Şüpheli gözaltına alındı. Celile bölgesinde yaşayanların yüzde 65’i Filistinlilerden oluşuyor.

İsrail polisi, şüpheliyi ülkenin kuzeyindeki Akka ve Kermil'i birbirine bağlayan demiryoluna patlayıcı madde yerleştirmeyi başardıktan sonra göz-altına alınarak Şin-Bet tarafından soruşturmaya götürüldüğünü bildirdi. Açıklamada, bahsi geçen Arap gencin 20’li yaşlarda ve Celile sakinlerinden olduğu belirtilirken, daha fazla ayrıntı verilmedi. Kanal 12, şüphelinin demiryolu hattına “patlayıcı cihaz” yerleştirdiğini iddia etti. Ancak Hayfa Sulh Ceza Mahkemesi, 25 Ekim'e kadar geçerli olan bir kararla olayla ilgili soruşturma materyallerinin veya tutuklunun kimliğinin belirlenmesine yol açabilecek herhangi bir bilginin yayınlanmasını yasaklayan bir emir yayınladı.

Polise göre, tutuklanan genç Yahudi bayramları nedeniyle demiryolu seferlerinin tatile girmesinden yararlandı ve "tatil bitiminden bir sonraki yolculuğunda treni raydan çıkarmak için tasarlanmış bir madde yerleştirdi. Şüphelinin, "85 No'lu Cadde yakınında demiryolu hattında bir engel" keşfettiği sitenin yakınındayken tutuklandığını aktarıldı. İsrail polisi, Şin-Bet'in şüphelinin sorguya katıldığını doğrularken, niteliği belirtilmeyen engelin sabitlenmesi sonucunda "yaralanma ve hasar meydana gelmediğini" kaydetti. Şüpheliyle ilgili soruşturmaların tutuklandığı andan bu ana kadar devam ettiği ve bunun ardından İsrail güvenlik servislerinde alarm durumunun İsrail kasabalarını ve Batı Şeria sınırlarını kapsayacak şekilde genişletildiği belirtildi.

İsrail Demiryolları Genel Müdürü Shahar Ayalon, “Bu, İsrail güvenlik hizmetlerini rahatsız etmesi gereken tehlikeli bir saldırı girişimi. Fark edilmesiydi, genellikle 800 ile bin 500 arasında yolcu taşıyan lokomotiflerin raydan çıkması ve alabora olması tehlikesi ortaya çıkacaktı. Tren saatte 120-140 kilometre hızla seyahat ediyor. Vatban, özellikle failin kazanın uzak bir yerde gerçekleşmesini planlamasıyla Akabe'ye zamanında ulaşmadan hızı azaltıp treni durduramıyor. Yaralıları kurtarmak için ulaşılması zor bir alan. Bu operasyon, terör niyetlerinde önemli bir artışa işaret ediyor. Aynı zamanda failin İsrail vatandaşı olması tehlikesini artırıyor” şeklinde konuştu.

Şarku’l Avsat’ın yerel medyadan aktardığına göre Ayalon, şirketinin demiryolu bombalama operasyonları riskini göz önünde bulundurduğunu, çünkü geçmişte bu tür girişimlerde bulunulduğunu açıkladı. Bu nedenle, izleme cihazları, elektronik sensörler ve kameralar ve demiryolları boyunca sürekli devriyeler düzenliyor. Ancak tüm bu önlemler, şüphelinin genç cismi yerleştirmesine engel olmadı. Bu nedenle olay çok ciddiye alınıyor. Ayalon, istihbarat servislerinden koruma operasyonlarına daha geniş bir müdahale için talepte bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya