Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rus oligarkın yatı müzayedede 37.5 milyon dolara satıldı

Rus oligarkın yatı müzayedede 37.5 milyon dolara satıldı

Çarşamba, 28 Eylül, 2022 - 10:00
72,5 metrelik Axioma yat (Reuters)

Cebelitarık bölgesindeki bir mahkeme, Rus oligark Dmitry Pampiansky’ye ait lüks bir yatın yapılan açık artırmada kimliği belirsiz bir alıcı tarafından 37,5 milyon dolara satın alındığını bildirdi.

Gibraltar Chronicle gazetesinin haberine göre, 72,5 metrelik Axioma yata, Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımlar sonucunda Mart ayında el konuldu.

Yat, Cebelitarık hükümeti tarafından açık artırmayla satışa sunuldu.

Malta bandıralı yat, sahibi Pumpyansky’nin 20 milyon dolardan fazla borcu olduğunu iddia eden ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan’ın talebi üzerine satıldı.

JP Morgan Aralık 2021’de Pumpyansky'ye ait bir şirkete 20,5 milyon euro kredi verdi. Banka, Pumpyansky’nin İngiltere’nin yaptırım listesine dahil edilmesini, varlıklarının dondurulmasına yol açtığı için kredi sözleşmesinin ihlali olarak gördü.

Bunun üzerine Cebelitarık makamlarından kredi teminatlarından biri olarak gösterilen yata el konulmasını ve kredinin geri ödenmesi için satılmasını talep etti.

Cebelitarık Yüksek Mahkemesi Haziran ayında yatın açık artırmada satılmasına karar verdi ve Malta bayraklı Axioma 63 teklif aldı.

Habere göre, İngiliz müzayede evinin düzenlediği satışta, 23 Ağustos’a kadar aldığı 63 tekliften en yüksek teklifi söz konusu alıcı verdi.

Alacaklıların satıştan elde edilen gelire karşı talepte bulunmak için 60 günlük bir süreye  sahip olacak ve mahkeme paranın nasıl dağıtılacağına karar verecek.


Editörün Seçimi

Multimedya