Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Koronavirüsteki mutasyon Remdesivir’e karşı direnç gösteriyor

Koronavirüsteki mutasyon Remdesivir’e karşı direnç gösteriyor

Çarşamba, 28 Eylül, 2022 - 12:45
Fotoğraf (Shutterstock)

New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar tarafından yürütülen yeni bir çalışma, bağışıklık baskılayıcı ilaçlarla tedavi edilen ve daha sonra uzun süreli olarak Kovid-19 ile enfekte olan böbrek nakli geçirmiş iki kişinin, virüsün yeni bir mutasyonunu geliştirdiğini ve bu mutasyonunun virüsü antiviral ilaç olan Remdesivir’e karşı dirençli hale getirdiğini ortaya koydu.

Virüs, bağışıklık sistemi zayıflayan hastalarda vücutta daha uzun süre kaldığında kendini çoğaltabiliyor ve sürekli değişebiliyor. Söz konusu böbrek nakli hastalarında V7921 olarak bilinen bir mutasyon bulundu ve bunun Remdesivir direnci etkisi olduğu ortaya çıktı. Bu, pandemi ile mücadelede kullanım için onaylanan ilk antiviral ilaçlar arasında yer alıyor ve koronavirüse karşı önemli bir silah olmaya devam ediyor. İlaç özellikle organ nakli geçirmiş kişilerin tedavisi için önemli, zira yakın zamanda geliştirilen Paxlovid, bu hastaların kullandığı bağışıklık baskılayıcı ilaçları etkileyebiliyor.

Infectious Diseases dergisinde pazartesi günü yayımlanan çalışmanın sonuçlarına göre her iki kişi de başlangıçta koronavirüsün Remdesivir’e karşı direnç sağlayan mutasyonunu içermeyen bir versiyonu ile enfekte oldu. Antiviral ilaçla yapılan tedavinin ardından virüs, kendisini Remdesivir’e karşı direnç daha dirençli hale getiren V7921 mutasyonunu geliştirdi.

New York Üniversitesi Patoloji Bölümü’nde yardımcı doçent ve çalışmanın baş yazarı olan John Hogan, çalışmanın yayınlanması ile eş zamanlı olarak üniversitenin internet sitesinde yayınlanan bir raporda şunları söyledi:

“Ulaştığımız bulgular, koronavirüsün ilaca nasıl direnç geliştirmeye devam ettiğini açıklayabilir. Hastaların zayıflamış bağışıklık sistemleriyle birlikte antiviral tedavinin kendisi bu mutasyonun evrimini yönlendirmiş olabilir. Bulgularımız, koronavirüsün zaman içinde nasıl değiştiğini izlemeye devam etmenin ve virüsün tıp camiasının virüsün yayılmasını engelleme çabalarının üstesinden gelmesine izin veren genetik mutasyonları hakkında araştırma yapılmaya devam edilmesinin önemine ışık tutuyor. Böylece doktorlar gelecekte, virüse karşı savunmasız hastaları için tedavi kararları vermeden önce bu tür mutasyonları da tarayabilir.”

Çalışmanın ortak yazarı Adriana Heguy, tedaviye dirençli mutasyonların ortaya çıkması, ek antiviral tedavilerin geliştirilmesini veya enfeksiyonu kontrol altına almak için ilaç kombinasyonlarının geliştirilmesini gerektirebileceğini belirtiyor.

Son vakalar ile antiviral ilaçla tedavi edilen organ nakli hastalarında Remdesivir’e karşı direnç gösteren V7921 mutasyonun ilk kez tespit edilmiş oldu.  


Editörün Seçimi

Multimedya