Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, Cezayir ile yapacağı tatbikatın ‘üçüncü bir tarafa yönelik olmadığını’ belirtti

Rusya, Cezayir ile yapacağı tatbikatın ‘üçüncü bir tarafa yönelik olmadığını’ belirtti

Çarşamba, 28 Eylül, 2022 - 13:45
Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtane Lamamra, cumartesi günü New York’ta Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile yaptığı görüşmede (Reuters)

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili dün, Rusya ile Cezayir arasında yapılması planlanan askeri tatbikatların Kasım ayı ortalarına doğru planlandığını belirtirken, bu tatbikatların üçüncü bir tarafa yönelik olmadığını söyledi. Bu açıklamalar, Cezayir kara kuvvetlerinin, ülkenin güneybatısında yer alan Beşar’da, eskiden Fransız sömürge güçlerine ait olan bir bölgede düzenlenecek olan tatbikatlara hazırlandığı sırada yapıldı.Şarku’l Avsat’ın  RT’ten aktardığı habere göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharov, Çöl Kalkanı 2022 olarak adlandırılan tatbikatın Cezayir ile askeri iş birliği konusunda onaylanmış program çerçevesinde planlandığını belirtti. Zakharov, bu tatbikatın Rusya’nın katıldığı tüm askeri tatbikatlar gibi olduğunu ve herhangi bir üçüncü şahsa yönelik olmadığını söyledi.

Daha önce yapılan açıklamada, tatbikatların bir çölde terörle mücadele amaçlı taktik operasyonların simüle edilmesini amaçladığı ve Rus özel kuvvetlerinden 80 askerin katılımıyla gerçekleştirileceği belirtilmişti. Cezayir özel kuvvetleri 2021 yılı Ekim ayında Kuzey Osetya’da Tarskoye bölgesindeki benzer tatbikatlara katıldı. Tatbikatta 200 Rus ve Cezayir askeri, kırsal ve dağlık bölgelerde terörle mücadele için modern ekipman ve teknolojileri denedi. Rus ordusuna göre, bu tatbikatlar sırasında ayrıca modern savaş tekniklerinin uygulanmasına ek olarak yeni bir saldırı silahı başarıyla test edildi.

Savunma konularında uzmanlaşmış Mena Defense adlı web sitesi, söz konusu yeni tatbikatlar ile ilgili olarak “Sembolik bir anlamı var. Zira, tatbikatın yapılacağı bölge, Fransız kuvvetlerinin balistik silahlar geliştirdikleri, uzay deneyleri yaptıkları ve 1967’de Cezayir'e bıraktıkları yer” dedi. Fransız kuvvetleri bu bölgeyi, bağımsızlıktan 5 yıl sonra terk etmişti.

8 Ağustos’ta, Rusya’nın Güney Askeri Bölgesi Basın Ofisi, Çöl Kalkanı 2022 tatbikatını Kuzey Kafkasya’da konuşlanmış motorlu tüfek birliklerinin ve yaklaşık 80 Cezayir askerinin katılımını içereceğini belirtti. Söz konusu tatbikat sırasında silahlı kuvvetler, çöl bölgelerinde terörist grupları arama, tespit etme ve etkisiz hale getirmeye yönelik görevler gerçekleştirecek.

Tatbikat planı, Nisan ayında Rusya’nın Vladikavkaz şehrinde düzenlenen “Rus-Cezayir terörle mücadele ortak tatbikatlarına hazırlanmak için ilk planlama konferansında” görüşüldü. Rus haber ajansı TASS’ın aktardığına göre, konferans sırasında tatbikatın senaryosu ve konuşlanma prosedürlerinin yanı sıra lojistik organizasyon koordine edildi. Tatbikatın “yasadışı silahlı örgütleri aramak, tespit etmek ve etkisiz hale getirmek üzere taktik harekatlarından ibaret olacağı” ifade edildi.  TASS’ın haberine göre, Güney Askeri Bölgesi kuvvetlerinin 2022 muharebe tatbikat planı, Güney Bölgesinden askerlerin Cezayir, Mısır, Kazakistan ve Pakistan silahlı kuvvetlerinden birliklerle uluslararası tatbikatlara katılmasını içeriyor.

Cezayir bu tatbikatla ilgili henüz resmi bir açıklamada bulunmadı. Ancak Rusya ve Cezayir arasındaki uzun vadeli askeri ortaklığa önem veren Cezayirli kaynaklar daha önce Şarku’l Avsat’a verdikleri demeçte, Rusya’nın Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Direktörü Dmitriy Şugayev’in 25 Mart’ta Cezayir’de gerçekleştirdiği toplantılar çerçevesinde Cezayir Genelkurmay Başkanı General Said Şangariha ile yaptığı görüşme sırasında, Beşar’da tatbikat yapma projesinin hedeflerinin ve ana hatlarının görüşüldüğünü belirtti.

Şugayev o tarihte Cezayir’de düzenlenen “Askeri ve Teknik İşbirliğinden Sorumlu Cezayir-Rusya Hükümetlerarası Komitesi” toplantısına katılan heyet ile ülkeye gelmişti. Cezayir’in silah ve askeri teçhizatını eskiden Sovyetler Birliği’nden satın aldığı ve daha sonra da Rusya’nın sadık bir müşterisi olarak kaldığı biliniyor.

Gözlemciler, Çöl Kalkanı 2022 tatbikatını ABD kuvvetlerinin gözetiminde Haziran ayında Fas’ta gerçekleştirilen Afrika Aslanı 2022 tatbikatının düzenlenmesine bağlıyor. Bazıları, Çöl Kalkanı 2022’nin bu tatbikatı bir yanıt olarak düzenleneceğini düşünüyor. 

Afrika Aslanı 2022 ile ilgili dikkat çekici olan ise, Cezayir tarafından doğrudan bir tehdit olarak görülen İsrail’in ilk kez katılımı oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya