Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’ın Komele, İKDP ve PAK karargahlarını hedef almasına Irak’tan tepki

İran’ın Komele, İKDP ve PAK karargahlarını hedef almasına Irak’tan tepki

Çarşamba, 28 Eylül, 2022 - 17:15
İran Devrim Muhafızları tarafından bombalanan Irak'ın kuzey bölgelerinden dumanlar yükseliyor (Reuters)

Irak Dışişleri Bakanlığı bugün, Irak'ın kuzeyindeki bölgelerin İran tarafından sürekli bombalanması nedeniyle İran'ın Bağdat büyükelçisinin protesto notası vermek için bakanlığa çağrıldığını duyurdu.

Irak Haber Ajansı'na göre bakanlık sözcüsü Ahmed Al-Sahaf, "İran'ın Bağdat Büyükelçisi, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı bölgelere yönelik sürekli saldırılar nedeniyle kendisine protesto notası vermek üzere acilen çağrıldı" dedi.

Dışişleri Bakanlığı, İran tarafını, Irak topraklarını topçu ve füzelerle hedef almasını kınarken, bu eylemin bir daha tekrarlanmaması temennisinde bulundu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Sağlık Bakanlığı, İran'ın düzenlediği saldırılarda 9 kişinin öldüğünü ve 32 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Kürt güvenlik kaynakları bugün (Çarşamba) Kerkük'e bağlı Altunköprü nahiyesi ve Erbil'e bağlı Koysancak bölgesindeki Komele, İKDP ve PAK örgütlerine ait karargahların drone ve füzelerle ağır bombardımana maruz kaldığını bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya