Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’ın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi topraklarına saldırısında ölü sayısı 9'a yükseldi

İran’ın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi topraklarına saldırısında ölü sayısı 9'a yükseldi

Perşembe, 29 Eylül, 2022 - 09:00
Kürdistan Demokrat Partisi binasından yükselen dumanlar (Reuters)

Irak’ın kuzeyinde bulunan Erbil Sağlık Departmanı, İran’ın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (İKBY) bağlı bazı bölgelere bombalı saldırıda bulunması sonucunda 9 kişinin hayatını kaybettiğini ve 32 kişinin yaralandığını açıkladı.

Görgü tanıkları, yaralanan kişiler arasında Kürdistan 24 TV için çalışan bir kameranın da olduğunu belirtti.

İKBY, İran’ın bombalı saldırısını kınayarak saldırının Kürdistan bölgesinin egemenliğinin ihlali olduğunu belirtti.

Yapılan açıklamada “İran’ın muhalefete her türlü bahaneyle saldırması yanlıştır. Oldukça şaşkınız. Topraklarımıza yapılan ve sivillerin hayatını kaybetmesine neden olan bu devamlı saldırıları kınıyoruz. Bu saldırılar durdurulmalıdır” denildi.

Irak Dışişleri Bakanlığı, ülkenin kuzeyinde bulunan İKBY’deki dört bölgenin hedef alındığı saldırıları sert bir şekilde kınadı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada bombalı saldırının çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına yol açtığı, saldırı ile Irak’ın güvenliğinin ve egemenliğinin tehdit edildiği belirtildi. Bakanlık “Bu kışkırtıcı, tek taraflı eylemler bölgenin güvenliğine gölge düşürüyor ve sadece daha fazla gerginlik yaşanmasına neden oluyor” açıklamasında bulundu.

Bakanlık, İran’ın bölgeyi sürekli hedef aldığı saldırıları yakından takip ettiğini belirterek hükümetin bu süreçte herhangi bir askeri harekette bulunmak istemediğini açıkladı. Yapılan açıklamalarda bir daha saldırı yaşanmaması için tek çarenin diplomatik kanallar olduğu kaydedildi.

Iraklı güvenlik kaynakları, Irak’ın kuzeyinde bulunan Kerkük ve Erbil arasında yer alan Altınköprü kasabasındaki İKBY güçlerinin insansız hava araçları (İHA) ve füzeler ile bombalandığını açıkladı.

Kaynaklar, Altınköprü bölgesindeki İKBY güçlerine ait binalardan dumanların yükseldiği yaklaşık 9 şiddetli paylama sesi duyulduğunu belirtti. Yapılan açıklamada İran’a ait İHA’ların ve füzelerinin bölgeyi hedef aldığı kaydedildi.

Yapılan açıklamada güvenlik güçlerinin ve Peşmerge güçlerinin hızlı bir şekilde bölgeye gittiği ve saldırıyı araştırdığı belirtildi.

İran Devrim Muhafızları’na bağlı Tasnim haber ajansı, İran’ın saldırıda İHA kullandığını aktardı. 


Editörün Seçimi

Multimedya