Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’nin doğusundaki ‘Devrim Muhafızları Ordusu’nun başkentinde’ silahlı gösteriler geri dönüyor

Suriye’nin doğusundaki ‘Devrim Muhafızları Ordusu’nun başkentinde’ silahlı gösteriler geri dönüyor

İran milisleri, Uluslararası Koalisyon tarafından saldırıya uğrama endişesiyle faaliyetlerine 10 günlüğüne ara vermişti.
Perşembe, 29 Eylül, 2022 - 07:45
ABD güçleri, 7 Eylül'de Suriye'nin kuzeydoğusunda Suriye Demokratik Güçleri ile talim yaparken (AFP)

Dün, Suriye'nin doğusunda ‘Devrim Muhafızları Ordusu’nun (DMO) başkenti’ olarak anılan El-Meyadin kentinde İran’a bağlı milislerin ‘yoğun bir hareketlilik’ içinde olduğunun tespit edildiği haberi geldi. İran’a bağlı milisler, DEAŞ’a karşı ABD öncülüğünde oluşturulan Uluslararası Koalisyon’un Deyrizor’daki üslerini hedef alırken kullandıkları füze rampalarına ve mevzilerine koalisyon tarafından tekrar saldırı gerçekleştirilir endişesiyle yaklaşık 10 gündür silahlarını saklayıp faaliyetlerine ara vermişlerdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) dün yayınladığı bir raporda, İranlı milislerin toplarını ve ağır makinelerini El-Meyadin'den Deyrizor ve Rakka'ya taşıdıklarını belirtti. Ancak İran milis bölgelerindeki askeri gösterilerin, Uluslararası Koalisyon’un Ağustos sonundaki saldırılarından önceki haline geri döndüğüne dikkat çekti. SOHR, aktivistlerinin 19 Eylül'de İranlı milislerin Uluslararası Koalisyon tarafından hedef alınma korkusuyla Suriye’nin doğusunda El-Meyadin kentindeki askeri gösterilerine ara verdiklerini gözlemlediklerine dikkat çekti.

ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon, daha önce Deyrizor'daki ‘İran milislerinin’ mevzilerine şiddetli saldırılar düzenlemişti. Saldırılardan önce Uluslararası Koalisyon, İranlı milisleri Suriye-Ürdün-Irak sınır üçgenindeki Et-Tanf Askeri Üssü'ne (Suriyeli muhaliflere ve koalisyon güçlerine) ve ayrıca Deyrizor kırsalında Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) kontrolü altındaki El-Ömer petrol sahasındaki bir ABD askeri üssüne saldırılar düzenlemekle suçlamıştı.

Öte yandan SOHR, Kuneytra kırsalında işgal altındaki Suriye Golan Tepeleri yakınlarında bulunan Mezraatu’l Mihubi’deki ana yol üzerinde Gadiru’l Bustan beldesinin kuzeyinden bir araba geçtiği sırada bir patlayıcının infilak ettiğini bildirdi. Olay sonucunda bir kadın yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. 23 Ağustos'ta SOHR, Golan Tepeleri bölgesi yakınlarındaki Muallaka köyünde Rus kuvvetlerine ait askeri bir aracın geçişi esnasında bir patlayıcının infilak ettiğini açıklamıştı. Bunun sonucunda araçta hasar meydana gelirken içindekiler de yaralanmıştı.

SOHR, Suriye'nin kuzeyinde rejim güçlerinin ateşlediği bir topun İdlib'in batı kırsalındaki El-Kefir köyündeki bir Türk mevzisinin yakınına düştüğünü bildirdi. Rejim güçlerinin, İdlib’in Cebel ez-Zaviye’nin doğusunda kalan Deyr Sünbül'ün eteklerindeki tarım arazilerinden birinde bir grup vatandaşı taşıyan sivil bir aracı hedef aldığını açıkladı. Saldırı sonucunda bir çocuk yaralandı. Olay, rejim güçlerinin bir üyesinin Lazkiye'nin kuzey kırsalındaki Cebel el-Ekrad'daki Kebane Tepeleri ekseninde ‘Fethu'l Mubin’ gruplarından bir keskin nişancı tarafından öldürülmesinden saatler sonra yaşandı.


Editörün Seçimi

Multimedya