Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD: Yunanistan’ın adalar üzerindeki egemenliğinin tartışılması söz konusu değildir

ABD: Yunanistan’ın adalar üzerindeki egemenliğinin tartışılması söz konusu değildir

Perşembe, 29 Eylül, 2022 - 11:15
Yunanistan’ın Milos adasından Ege Denizi’nin görünümü (AP)

ABD, Türkiye’nin Yunanistan’ın Midilli ve Sisam Adalarına ABD menşeili zırhlı araçları konuşlandırmasını Yunanistan ve ABD nezdinde protesto etmesinin ardından Yunanistan’ın Ege’deki adalar üzerindeki egemenliğinin tartışılmasının ‘söz konusu olmadığını’ açıkladı.

Türkiye, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak protesto notası vermiş ve adalardaki ihlallere son verilmesini istemişti.

Söz konusu konuşlandırmanın uluslararası hukukun yeni bir ihlali olduğu ifade edilerek, Yunanistan’dan bu ihlallere son vermesi ve gayriaskeri statüyü ihya etmesi de istenmişti.

Aynı gün ABD’nin Ankara Büyükelçiliği ve Washington nezdinde de benzer adımlar atılmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price dün yaptığı açıklamada, “Yunanistan’ın adalar üzerindeki egemenliğinin tartışılması söz konusu değildir” dedi.

Tüm tarafları gerilimi artırabilecek açıklama ve eylemlerden kaçınmaya çağıran Price, bütün ülkelerin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini dile getirdi.

Mart ayındaki kısa bir yakınlaşmanın ardından, NATO üyeleri Ankara ve Atina arasında son aylarda gerginlik arttı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir konuşmada, “Ey Yunan, tarihe bak, çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur. Yunanistan’a tek cümlemiz var, İzmir'i unutma. Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz. Vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz” ifadelerini kullanmıştı.

Yunanistan Başbakanı Kriyakos Miçotakis ise, ülkesinin egemenliğine yönelik herhangi bir tehdide karşı hazır olduklarını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya