Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ezher Şeyhi’nin Danışmanı Müslüman Kardeşler’e bağlı olduğuna dair iddiaları reddetti

Ezher Şeyhi’nin Danışmanı Müslüman Kardeşler’e bağlı olduğuna dair iddiaları reddetti

Perşembe, 29 Eylül, 2022 - 17:15
Nahla es-Saidi (Şarku’l Avsat)

El-Ezher Şeyhi’nin Gurbetçi İşlerinden Sorumlu Danışmanı Nahla es-Saidi ile kendisinin Müslüman Kardeşler’e (İhvan) bağlı olduğunu iddia eden bir grup arasındaki gerilim arttı.

Mısırlı avukat Samir Sabri, Saidi’yi Müslüman Kardeşler ve diğer radikal hareketleri desteklemekle suçlayarak, hakkında Başsavcılık ve Yüksek Devlet Güvenlik Savcılığı’na şikayette bulundu.

Facebook hesabından yanıt vererek, tüm suçlamaları reddeden Saidi ise, “Beni tanıyan ve tanımayan herkesi temin ederim ki, benim hakkımda söylenenler tamamen yanlıştır” diye yazdı.

Daha önce herhangi bir aşamada Müslüman Kardeşler’e katılmadığını vurgulayan Saidi, dini ve vatanı haricinde hiçbir şeye bağlı olmadığını ve yıkıcı bir gruba veya ideolojiye bağlı olamayacağını ifade etti.

Şarku’l Avsat’ın doğrudan avukat Samir Sabri’den alarak incelediği şikayet dilekçesinde, Saidi’nin Mısır cumhurbaşkanına sert eleştiriler içeren suçlamalarda bulunduğu ve Müslüman Kardeşler ile bağlantıları olduğu iddia edildi.

Bunun üzerine Saidi yaptığı açıklamada suçlamaları reddederek, Yüce Allah’tan Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, ülke ordusu ve polisi için daha fazla başarı duası ettiğini vurguladı.

Saidi, geçen Cumartesi günü katıldığı bir programda da söylentileri umursamadığını ve Ezher’deki işine yoğunlaştığını söylemişti.


Editörün Seçimi

Multimedya