Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus'ta Nahda Hareketi'nin genel seçimlere yönelik tavrı ne olacak?

Tunus'ta Nahda Hareketi'nin genel seçimlere yönelik tavrı ne olacak?

Perşembe, 29 Eylül, 2022 - 14:15
Nahda Hareketi lideri Raşid Gannuşi (EPA)

Tunus muhalefet koalisyonu Ulusal Kurtuluş Cephesi, 17 Aralık’ta gerçekleştirilmesi planlanan parlamento seçimlerini boykot ettiğini duyururken, Nahda Hareketi’nin liderleri bir sonraki seçimlere katılmayı kesin olarak reddettiklerine yönelik bir açıklamada bulunmadı.

Şarku’l Avsat’a konuşan Nahda’ya yakın kaynaklar, partide baskın iki eğilimin olduğunu belirtiyor. Birinci eğilim, yasama seçimlerine katılmama ve mevcut Cumhurbaşkanı Kays Said tarafından yönetilen tüm siyasi ve seçim sürecini tanınmamasını öneriyor. Bazı önde gelen siyasi liderler tarafından temsil edilen ikinci eğilim ise, mevcut aşamanın gereklilikleri ile başa çıkma yolunun değiştirilmesinin yanı sıra 2022 anayasasının Meclis’ten geçişinden sonra bir emrivaki haline gelmesi sebebiyle partinin tüm seçimlere iyi hazırlanmasını talep ediyor. Seçim listeleri yerine bireysel oylamanın benimsenmesinin ardından tüm büyük siyasi partilerin düştüğü mevcut siyasi çıkmazı aşmanın çözümlerinden birinin, dolaylı katılım olabileceğine inanılıyor.

Bu bağlamda, Nahda Hareketi Sözcüsü İmad el-Hamiri, partinin yıl sonunda yapılması planlanan parlamento seçimleri ile ilgilenmediğini belirtirken, Nahda’nın desteklediği Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin benimsediği seçeneğe bağlılık çerçevesinde seçimleri boykot edeceğini de vurguladı. Nahda Hareketi Yönetim Ofisi üyesi ve hareketin aktif liderlerinden biri olan Muhammed el-Kumani ise, hareketin hızlı siyasi gelişmelerden sonra, seçimler de dahil olmak üzere bu gelişmelere olumlu yaklaşması gerektiğini ve seçimlere yönelik tutumunun henüz netleşmemiş olduğunu belirtti.

Gözlemciler, seçimlere katılma veya boykot edilmesine yönelik kararın, hareketin lideri Raşid Gannuşi’ye ait olduğuna inanıyor zira Şura Meclisi başta olmak üzere Nahda içerisinde seçilmiş yapıların benimseyeceği tutumun kabul edilmesine yönelik partinin temel politikalarını Gannuşi belirliyor. Gözlemciler, Gannuşi’nin Hareket’in seçim yarışına girmesine ilişkin iç mutabakat konusunda zemin hazırladığını belirtiyor.

Aynı bağlamda, yerel siyasi meselelerin takipçileri, Nahda Hareketi’nin sadece görüntüde bile, seçilmiş organların dışında kalmaya razı olmayacağını vurguladı. Ayrıca, Nahda Hareketi’nin parlamento sahnesinden tamamen yok olmayı göze almayacağını, seçim meşruiyetine sahip olmak amacıyla her şekilde yasama otoritesine geri dönmeye çalışacağını ve Cumhurbaşkanı Said’in yeni parlamentonun çatısı altında siyasi projesine karşı mücadelede Hareket’in tarafında olabileceğini düşünüyorlar. Bu bağlamda, Nahda Hareketi liderlerinden el-Acemi el-Vurimi bir basın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Said tarafından hazırlanan yeni seçim yasası ile ilgili olarak “Siyasi partilerin seçim listeleri aracılığıyla adaylığını sona erdirdi ve küçük seçim çevrelerinde bireyler arasında rekabeti oluşturdu, bu da pratikte partilerin adaylığını imkansız hale getirdi” ifadelerini kullandı.

Vurimi yeni seçim yasası ile ilgili olarak “Partiye bağlı üyelerin aday olmasını engellemiyor aynı şekilde siyasi partilerin adayları benimsemesini veya desteklemesini de engellemiyor ancak sonuç aynı ve o da partilerin dışlanmasıdır. Bu, gerek adaylık ve seçim yarışında gerekse parlamento blokları düzeyinde, seçim süreci üzerinde sahip oldukları tüm yetkileri sona erdirerek, bir sonraki parlamentoda tüm yetkilerini kaybetmelerine neden olur” ifadelerini sözlerine ekledi.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Kays Said seçim kampanyasının eski bir üyesi olan Fevzi ed-Daas, siyasi partilerin sahneden çıkarılmasını reddederek, yeni seçim yasasının, partilerin yeni seçim bölgelerinde adayları aracılığıyla meclise girmesine engel olmadığını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya