Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, Lübnan’dan sınıra geçmeye çalışan iki genci tutukladı

İsrail, Lübnan’dan sınıra geçmeye çalışan iki genci tutukladı

Cuma, 30 Eylül, 2022 - 09:15
İsrail ve Lübnan arasındaki sınır duvarı (Reuters)

İsrail ordusu, Lübnan’dan İsrail’e geçmeye çalışan iki genci tutukladığını açıkladı. Ordu sözcüsü, iki gencin silahlı olmadığını ve iş aramak için İsrail’e geçmeye çalıştığını belirtti.

Ordu sözcüsünün yaşananların güvenlik olayı olmadığını belirtmesine rağmen İsrail’in kuzeydeki belediye başkanları ülkeye yasadışı giriş yapmaya çalışan kişiler karşısında endişeli olduklarını ifade etti.

Bir belediye başkanı, “Belki de bu iki kişi gerçekten iş arıyordu. Ancak İsrail’in çalışmalarını takip eden Hizbullah görevlisi olsalardı? Ya silahları olsaydı ve sivillere ateş etmeye başlasalardı” dedi.

Ordu sözcüsü, Lübnan sınırına yakın bölgede yaklaşık 150 bin kişinin yaşadığı 22 kasaba olduğunu açıkladı. Sınırda ve sınıra yakın bölgede yaşayan kişilerin can ve mal güvenliklerinin zarar görmesinden endişe duyan 22 İsrail bölgesinden 7 tanesinin sınır hattında bulunduğunu açıkladı.

2018 yılında İsrail- Lübnan sınırı boyunca Lübnan’ın Nakura bölgesi ve İsrail’in Metula kasabası arasında inşa edilen 130 kilometre uzunluğunda ve 11 metre yüksekliğinde beton duvara elektronik izleme cihazları, modern sensörler ve kameralar yerleştirildi. Yaklaşık yarım milyon değerindeki yüksek maliyetine rağmen beton duvar tam olarak çalışmıyor. Lübnanlılar ve yabancılar, İsrail’e gitmek için beton duvardaki boşluklardan yararlanıyor.

Ülkeye girme girişiminde bulunan kişileri gözaltına alan İsrail, bu kişiler hakkında araştırma yapıyor ve ardından şahısları serbest bırakıyor. Bazı yetkililer, ülkeye girmeye çalışan kişilerin İsrail’in güvenliğini araştırmaya çalışan Hizbullah görevlisi olmasından korkuyor.

Sınırdaki İsrail güçleri komutanı, Hizbullah’ı tehdit ederek “İsrail topraklarına sızan kimse geri dönmeyecek ve hiçbiri hayatta kalmayacak” dedi.

İran destekli Hizbullah ve Lübnan ordusu İsrail açısından bir dikkat konusu. Sınır görevlisi “Hizbullah’ın ve İran’ın birlikte çalıştığını görüyoruz. Aynı araçlarda seyahat ediyor bazen Lübnan ordusuna ait ceketleri Hizbullah askerleri giyiyor” açıklamasında bulundu.  


Editörün Seçimi

Multimedya