Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, İsrail’deki mevcut gerilimin barış sürecini etkilemesinde endişeli

Mısır, İsrail’deki mevcut gerilimin barış sürecini etkilemesinde endişeli

Cuma, 30 Eylül, 2022 - 09:15
Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Filistin Kurtuluş Örgütü Konsey Başkanı ile bir araya geldi (Mısır Dışişleri Bakanlığı)

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, İsrail’deki mevcut gerilimin barış sürecini sürdürmeye çalışan girişimleri tehdit ettiği için Mısır’ın endişeli olduğunu açıkladı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, Bakan Şukri’nin Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Ulusal Konseyi Başkanı Ruhi Fettuh ile Filistin’deki son gelişmeleri görüştüğünü açıkladı.

Fettuh ve Şukri görüşmede FKÖ toplantılarını ve FKÖ tarafından alınan kararları gözden geçirdi. Taraflar, Filistin’de halkın ve yetkililerin yaşadığı zorlukları ve işgal altındaki bölgedeki güvenliğin kötüleşmesini ele alarak Kudüs’teki kutsal bölgelere yapılan ihlalleri masaya yatırdı.

Bakan Şukri, Mısır’ın Filistin halkının tam destek verdiğini teyit etti. Yapılan açıklamalara göre Mısır’ın Filistin’in uluslararası kararlara uygun olarak başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir devlet kurma isteğinin yanında olduğu belirtildi.

Bakan Şukri görüşmede, bu ay New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı çalışmalar ve görüşmeler hakkında Fettuh’u bilgilendirdi. Mısır’ın, zorlu ekonomik koşullar ışığında Filistin halkının acılarına yardımcı olmak için uluslararası mekanizmaları harekete geçirmek için çalıştığı kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya