Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Riyad Kitap Fuarı, Suudi Arabistan’da ulusal kültür hareketine katkı sağlayacak

Riyad Kitap Fuarı, Suudi Arabistan’da ulusal kültür hareketine katkı sağlayacak

Sergi, açılışının ilk saatlerinden itibaren çok sayıda ziyaretçiyi ağırladı
Cuma, 30 Eylül, 2022 - 09:30
Ziyaretçiler, yaklaşık 30 ülkeden fuara katılan yayınevlerinin kitaplarını görmek için fuara akın etti (Fotoğraf: Said el Dusri)

Suudi Arabistan’da düzenlenen Riyad Uluslararası Kitap Fuarı, bölgedeki en önemli kitap fuarlarından biri olarak kapılarını dün açtı. Fuar, Suudi Arabistan’da yayıncıların okuyucular ile buluşma noktası olacak.

Suudi Arabistan Edebiyat, Yayın ve Çeviri Kurumu tarafından düzenlenen fuarda Arap ülkelerinden ve yabancı ülkelerden yaklaşık bin 200 yayınevi yer alıyor. Fuarda seminerler, kültürel ve sanatsal etkinlikler Suudi Arabistan’ı bölgenin kültür başkenti olmasına yardımcı olacak. İkinci kez düzenlenen fuar, diğerini anlamak için bir köprü görevi görerek ulusal kültür hareketine katkı sağlayacak.

(Fotoğraf: Said el Dusri)

Fuar, açılışının ilk saatlerinde geniş bir ziyaretçi akınına tanık oldu. Ziyaretçiler, dünyanın yaklaşık 30 ülkesinden fuara gelen yayınevlerinin bastığı son eserleri keşfetmek için bölgeye akın etti.

(Fotoğraf: Said el Dusri)

Tunus kültürünün kutlandığı fuar, çeşitli kültürler hakkında tartışmaların yapılmasına ve Suudi Arabistan halkının Tunuslu sanatçılar ve aydınlar ile bir araya gelmesini sağladı. Tunus kültürünün kutlanması için fuarda sahnelenen Kartaca, Yeşil Tunus ve Kayravan isimli tiyatrolar Tunus ve Riyad arasındaki kültürel yakınlaşmaya olanak tanıyor.

(Fotoğraf: Said el Dusri)

İlk gününde çok sayıda kişinin ziyaret ettiği Riyad Uluslararası Kitap Fuarı, yüksek satış hacmine sahne olarak bölgenin en büyük kitap pazarı olarak kabul ediliyor. Arapça kitapların satış ve dağıtımı için önemli bir durak olan fuar, yayınevleri ve fuarda düzenlenen çeşitli kültürel programlar ile ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

 (Fotoğraf: Said el Dusri)

Edebiyat, Yayın ve Çeviri Kurumu, Riyad Uluslararası Kitap Fuarı’nın kültürel, bilgi ve çeşitli faaliyetler ile dolu programını açıkladı. Suudi Arabistan ve Tunus’taki entelektüeller ve aydınların, kültürel yaratıcılığın çeşitli alanlarını ele alan konferanslara ve atölye çalışmalarına katılması için fuarda geniş bir alan ayrıldı.

(Fotoğraf: Said el Dusri)

Fuar, Suudi Arabistan Edebiyat, Yayın ve Çeviri Otoritesi’nin bu yıl, Medine Kitap Fuarı’nın ardından düzenlediği ikinci fuar. Yetkililer, birçok şehirde kitap fuarlarının düzenlenmesi, Suudi Arabistan’ı yayıncılık sektöründe önemli bir durak haline gelmesi, kültürel alışverişi teşvik etmek ve bir yaşam biçimi olarak kültürün teşvik edilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

(Fotoğraf: Said el Dusri)


Editörün Seçimi

Multimedya