Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan 2024 yılına kadar UAEA Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi

Suudi Arabistan 2024 yılına kadar UAEA Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi

Cuma, 30 Eylül, 2022 - 09:45
Suudi Arabistan'ın yeniden seçilmesi, görevindeki etkin rolüne uluslararası toplumun güvendiğini teyit ediyor. (SPA)

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) dün (Perşembe) Viyana'daki Genel Konferansı’nda, Suudi Arabistan oy çokluğu ile kendi coğrafi grubu içinde (Ortadoğu ve Güney Asya ülkeleri) ajansın Yönetim Kurulu üyesi olarak seçildi.

35 üyeden oluşan kurul, özellikle bazı hassas konularda kurumun en önemli karar alma organlarından biri olarak kabul ediliyor. Bu konuların en başında, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması'na taraf devletlerin barışçıl faaliyetlerinden emin olmak için ajansın sorumluluğunda olan güvenlik önlemleri dosyası yer almakta. Ayrıca kurul, ajansın mali tablolarını, programını ve bütçesini inceler ve bunlar hakkında tavsiyelerde bulunur.

Suudi Arabistan'ın 2019-2021 döneminde Yönetim Kurulu'nda bir koltuk kazanması ve bu yıl yeniden seçilmesi, uluslararası toplumun, Krallığın kuruldaki etkin ve yapıcı rolüne ve barışı yaymayı amaçlayan ılımlı politikasına olan güvenini bir kez daha teyit ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya