Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail Merkezi Seçim Komitesi Arap Balad partisini seçimlerden men etti

İsrail Merkezi Seçim Komitesi Arap Balad partisini seçimlerden men etti

Cuma, 30 Eylül, 2022 - 10:45
İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’ın seçim kampanyasından bir fotoğraf (AFP)

İsrail Merkezi Seçim Komitesi, Milletvekili Sami Abu Shehadeh başkanlığındaki Arap Balad Partisi’nin (Ulusal Demokratik İttifak) 1 Kasım’da yapılacak seçimlere katılmasını engellemeye karar verdi.

İroni şu ki, liberal partiler diskalifiye kararını kabul ederken, sağcı Likud partisi ve dini partilerden müttefikleri buna karşı çıktı.

Komite, aşırı sağa yakın ‘Birlikte Yeni Bir Sosyal Düzene Doğru isimli parti tarafından sunulan, Arap Balad Partisi ve Mansur Abbas liderliğindeki İslami Hareket Birleşik Arap Listesi’nin seçimlerden diskalifiye olmasına ilişkin talebi görüşmek üzere toplanmıştı.

Diskalifiye talebi, ‘bir partinin aday listesi İsrail’in Yahudi ve demokratik bir devlet olarak doğasını reddediyorsa veya ırkçılığı kışkırtıyorsa seçimlere katılmaktan men edilebilir’ hükmünü içeren, Knesset temel yasasının 7-A bölümüne dayanıyor.

Komite, İslami Hareket Birleşik Arap Listesi’nin seçim yarışından men edilmesi talebini ise reddetti. 

36 üyeden oluşan Merkez Seçim Komitesi, son yıllarda aday listelerinin seçimden men edilmesine yönelik çeşitli talepleri inceledi.

Aşırı sağ, Arap listelerinin diskalifiye edilmesini ya da Arap listeleri ve radikal sol, aşırı ırkçı Yahudi partilerinin diskalifiye edilmesini talep ediyor.

İsrail yasalarına göre, komitenin kararı nihai değil. Bir parti listesinin diskalifiye edilmesine karar verilirse, konu otomatik olarak Yüksek Mahkeme’ye gidiyor ve mahkeme genellikle diskalifiye etmeyi reddediyor.

Ancak bu kez meselede yeni olan, aşırı sağ partilerin diskalifiye taleplerine katılmamış olması.

Savunma Bakanı Benny Gantz ve Adalet Bakanı Gideon Sa’ar başkanlığındaki koalisyon Arap Balad Partisi’ni diskalifiye etmek için oy kullandı.

Gantz, “Balad Partisi, İsrail devletinin Yahudi ve demokratik karakterine karşı çalışıyor ve bu nedenle Knesset’e aday olmamalı. İsrail’e karşı aşırı tavır alan üyelere İsrail parlamentosunda yer yok” dedi.

Ancak eski Başbakan Binyamin Netanyahu kampındaki partiler ise, Arap listelerini adaylıktan men etmenin Arap seçmenleri kışkırtacağı gerekçesiyle, Balad ve İslami Hareket Birleşik Arap Listesi’ni diskalifiye etmek için yapılan oylamaya katılmama kararı aldı.

Seçmen katılımı, özellikle Arap partileri arasındaki bölünme konusunda hayal kırıklığı olduğu için düşük.

Anketlere göre, seçmen katılımı son seçimlerde yüzde 45 iken, bu kez yüzde 39’a düşecek.

Balad liderlerinden Cemal Zahalka, “Parti, bu kararın çıkarına olduğundan emindir. Genel olarak seçmen katılımını ve özelde partimizin destek oranını yükseltmek için bunu sonuna kadar kullanacağız” dedi.

Parti, 6 Ekim günü diskalifiye hakkında bir duruşma yapması planlanan İsrail Yüksek Mahkemesi’ne itiraz edecek.

İsrail hükümetinin Hukuk Danışmanı Gali Bharav-Miara, Balad’ın seçimlere katılmasını engelleyecek hiçbir yasal mazeret olmadığını söyleyerek, “Sorunlu bir parti olduğu doğrudur, ancak diskalifiyesi için yasal gerekçeler yetersizdir” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya