Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan'da paramiliter güçler, önde gelen muhalif lider Salih’in evine saldırdı

Sudan'da paramiliter güçler, önde gelen muhalif lider Salih’in evine saldırdı

Sudan polisi, binlerce eylemcinin Hartum’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ulaşmasını engelledi
Cuma, 30 Eylül, 2022 - 13:15
29 Eylül’de Hartum’da bulunan eylemciler (Reuters)

Sivil giyimli silahlı (paramiliter) unsurlar, Sudan’da önde gelen bir muhalefet lideri olan Vecdi Salih’in evine saldırırken, kapıları ve pencereleri kırıp zorla eve girmeye çalıştı. Paramiliter güçler ayrıca, güvenlik kameralarını da parçalarken durum, aile üyeleri arasında korkuya neden oldu.

Özgürlük ve Değişim Bildirgesi (ÖDBG) güçlerinin bir sözcüsü ve Yetkilendirmeyi Kaldırma Komitesi raportörü Vecdi Salih, 29 Eylül’de Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada geçen perşembe günü gece yarısından sonra kalaşnikof tüfek taşıyan ve sayıları 7 - 8 arasında değişen sivil giyimli kişilerin zorla evine girmeye çalıştığını belirtti. Salih, silahlıların sert şekilde kapı ve pencereleri çaldığını söylerken, durumun aile mensupları arasında korku ve paniğe yol açtığını kaydetti.

Şu an faaliyette olmayan ‘Yetkilendirmeyi Kaldırma Komitesi’nin önde gelen lideri, yetkililerin sokak lambalarına da zarar veren grubun kimliğini tespit etmek için herhangi bir önlem almadığını açıkladı. Vecdi Salih, “Güvenlik birimlerinin tepkisini görmek için bekleyeceğim. Onlarla mücadeleden vazgeçmeyeceğim ve tehditlerine yanıt vermeyeceğim” dedi.

Beşir rejiminin destekçileri, ‘30 Haziran rejimini dağıtma’ ve yolsuzlukla mücadele rolü dolayısıyla Salih’i hedef alıyor.

Geçen yıl kimliği belirsiz saldırganlar, suikast girişiminde bulunmak için Salih’in araç lastiklerinin vidalarını söktü. Ancak Vecdi Salih, olaydan yara almadan kurtuldu. Aynı şekilde kimliği belirsiz bir grup, Salih’in oğullarını da hedef alırken, araç lastiklerinin vidalarını söktü. Saldırı, herhangi bir yaralanmaya neden olmadı.

Sudan’da suikast girişimleri, genellikle herhangi bir sonuca ulaşmıyor. Son olarak 8 Mart 2020 tarihinde eski Başbakan Abdullah Hamduk’a suikast girişimi düzenlenirken, uzaktan kumandalı bir bomba ile Hamduk’un araç konvoyu hedef alındı.

Öte yandan polis, Başdar istasyonunda toplanan ve Hartum’un merkezine doğru harekete geçen binlerce eylemciyi dağıtmayı başardı. Polisin müdahalesi, eylemcilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ulaşmasını engelledi. Yetkililer, Hartum ve Hartum’u kuzeye bağlayan, sarayın ve önemli bakanlıkların yakınında yer alan büyük bir köprüyü trafiğe kapattı.

Vatandaşlar, Sudan direniş komiteleri ve muhalefet güçlerinin 25 Ekim 2021 darbesine karşı ’29 Eylül Yürüyüşü’ adı altında gösteri düzenleme çağrısına yanıt verirken, güvenlik güçlerinin müdahalelerinden korunmak için barikatlar kurdular ve araba lastiklerini ateşe verdiler. Eylemciler, geleneksel toplanma alanı olan Başdar istasyonu ve Şervani Meydanı arasında gösteri düzenledi. Eylemciler ayrıca, ellerinde bayraklar taşıyarak, ‘askeri yönetimin çöküşü’ ve Aralık 2018 devriminin şehitleri için intikam çağrısı içeren sloganlar attı.

Öte yandan ordunun kışlaya geri dönmesi, sivil bir hükümetin kurulması ve devrim şehitlerinin intikamının alınması çağrısı yaparak Hartum’un merkezindeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yürüyen binlerce eylemci Sudan polisi tarafından dağıtıldı.

25 Ekim 2021 tarihinden bu yana Sudan, sürekli protestolara tanık oluyor. Gösteriler sırasında eylemciler, sivil yönetimin geri dönüşü ve şehitler için intikam çağrısında bulunurken, güvenlik güçlerinin ve iktidarın sert müdahalesiyle karşılaşıyor. Öyle ki müdahaleler sırasında 117 barışçıl eylemci hayatını kaybetti, 5 binden fazla kişi yaralandı ve yüzlerce kişi de gözaltına alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya