Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da devlet daireleri, AVM'ler ve mağazalar, elektrik tüketiminin azaltılması için erken kapanacak

Mısır’da devlet daireleri, AVM'ler ve mağazalar, elektrik tüketiminin azaltılması için erken kapanacak

Hükümet, gaz ihracatını arttırmak için harekete geçti
Cumartesi, 1 Ekim, 2022 - 09:15
Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli başkanlığındaki hükümet toplantısı (Mısır Kabinesi)

Mısır, elektrik tüketimini azaltmak için halka açık dükkanların, alışveriş merkezlerinin (AVM), restoran ve kafelerin açılış ve kapanış saatlerinde kış tarifesi uygulamaya başladı.

Mısır hükümeti, gaz ihracatını arttırmayı hedeflerken Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli yaptığı açıklamada “Rusya ve Ukrayna savaşı ile bağlantılı olarak dünyanın çeşitli enerji kaynaklarında tanık olduğu krizin ışığında doğal gaz ya da elektrikle ilgili olsun veya olmasın, her türlü enerji tüketimi için bütüncül bir plan uygulamamız gerekiyor. Mevcut küresel koşullar ışığında bu kaynakların sürdürülebilirliğini sağlayacak şekilde mekanizmaları ve yöntemleri hayata geçirmek gerekiyor” dedi.

Hükümet, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin önceki gün yaptığı açıklamalara benzer bir şekilde ‘Yeni Cumhuriyet’ kapsamında doğalgazdan yararlanmayı artırma ve ticareti ve dolaşımı için bölgesel bir merkez haline gelme niyetinde olduğunu açıkladı.

Mısır Bakanlar Kurulu’nun kararına göre önümüzdeki Nisan ayının sonuna kadar tüm mağazalar ve alışveriş merkezleri sabah 07:00’de açılıp akşam 22:00’de kapanacak.  Perşembe ile Cuma günleri ve resmi tatillerde ise kapanış saati 23:00 olacak. Alışveriş merkezlerinde bulunanlar da dahil olmak üzere ülke genelindeki restoran ve kafeler, her gün sabah 05:00’de açılacak ve gece yarısı 00:00’da kapanacak. Resmi tatillerde, Perşembe ve Cuma günlerinde restoran ve kafeler 01:00’de kapanacak.

Hükümet, yol üzerindeki tesisler, benzin istasyonları ve acil servisler hariç apartman ve insanların yaşadığı bölgelerdeki tüm atölyelerin ve dükkanların sabah 08:00’da açılıp akşam 18:00’da kapanmasına karar verdi. Medbuli, “Ne zaman elektrik tüketimini azaltsak çok fazla gaz tasarruf ettik, bu nedenle gaz ihraç ediyoruz” dedi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre, resmi saatlerden sonra devlet dairelerinde de elektrik söndürülecek. Tüm devlet daireleri ve meydanlardaki dış aydınlatma kapatılacak ve sokak aydınlatmaları azaltılacak. Alışveriş merkezlerinin sıcaklık derecesi 25 derece ve üzerinde olacak. Hükümet, spor tesislerinin aydınlatılması, stadyumların ve kapalı spor salonlarının aydınlatılması için spor kulüpleri ile koordinasyonlu bir şekilde çalışacak.

Mısır Bakanlar Kurulu Medya Merkezi, geçtiğimiz Eylül ayında bir rapor sunmuştu. Raporda yer alan BP’nin açıklamasına göre Mısır, 2015 yılında doğalgaz üretiminde listede 19. sırada yer aldı. 2017 yılında Zohr doğalgaz sahasının keşfedilmesinden önce, Mısır 2015- 2017 yılları arasında doğalgaz ithal eden bir ülkeydi.

Hazırlanan raporda Uluslararası Gaz Birliği’nin (IGU) açıklamalarına yer verildi. IGU’ya göre Mısır, 2021 yılında, 2020 yılına kıyasla 5,2 milyon ton ile dünyadaki sıvılaştırılmaz doğalgaz ihracatında en yüksek artış yaşayan ikinci ülke. Mısır, sadece bir yılda sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatını 5 kat artırdı.

Rapora göre Ekim 2021’den bu yana elektrik üretiminde doğalgaz kullanımının yüzde 5’e ulaşması ile tahmini olarak değeri ayda 100 milyon ile 150 milyon arasında değişen ihracat tutarı elde edildi. Doğalgaz tüketiminde yüzde 10’luk bir azalma yaşandığı taktirde ihracat değerinin ayda 300 milyon dolara, yüzde 15’lik bir azalma yaşandığı takdirde ise aylık 450 milyon dolara ulaşması bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya