Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tel Aviv’den boykot çağrısı yapan Avrupalı kuruluşlara desteğin durdurulması çağrısı

Tel Aviv’den boykot çağrısı yapan Avrupalı kuruluşlara desteğin durdurulması çağrısı

Cumartesi, 1 Ekim, 2022 - 07:15
İsrail askerleri tarafından takip edilirken ölen bir çocuk için dün Beytüllahim'in doğusunda düzenlenen cenaze töreninde öfke hakimdi. (Reuters)

İsrail’in Avrupa Birliği temsilciliği, Ortaklık Konseyi’nin Brüksel’de önümüzdeki pazartesi düzenleyeceği ilk toplantıya İsrail’in davet edilmesine rağmen Avrupa ülkelerinde aktif olan 60 örgüt ve hareketin finansmanlarının kesilmesi çağrısında bulundu.

İsrail Büyükelçiliği, söz konusu kuruluşların insan haklarını desteklemek ve ırkçılıkla mücadele etmek için Avrupa Birliği’nden önemli miktarda fon aldığını ancak kaynaklarını İsrail ve Yahudi halkına karşı boykotları ve kışkırtmaları desteklemeye harcadığını vurguladı. Ayrıca Yahudi karşıtı planlar izlemeye odakladıklarını ve bunların Avrupa Birliği yasalarının, kararlarının ve halklar arasındaki iş birliğinin ve ortaklığın ihlali olduğunu vurguladı.

Avrupa Birliği geçen perşembe akşamı, Filistin karşıtı uygulamaları ve yerleşimci politikaları nedeniyle on yıl boyunca kuruluşla ilişkilerinde gerilim yaşayan İsrail’e, Ortaklık Konseyi ile ilişkilerini düzeltme çağrısında bulunmuştu.

Tel Aviv ve Brüksel’deki diplomatik kaynaklara göre Avrupalılar, 10 yıl boyunca Avrupa’yı eleştirmekten vazgeçmeyen eski İsrail Başbakan Binyamin Netanyahu’nun iktidardan düşmesinin ardından İsrail ile yeni bir sayfa açmak istiyor.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell daha önce yaptığı açıklamada, Yair Lapid’in bu ay Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Filistinlilerle iki devletli çözüme ılımlı desteğini memnuniyetle karşıladığını söyledi. Borrel açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bir buçuk yıl önce Dışişleri Bakanı olarak seçilmesinden bu yana Avrupa Birliği ile ilişkileri geliştirmek için çaba sarf ediyor ve barış sürecini destekleyen ilkeli tutumlarımıza yanıt veriyor. Toplantıda ticaret, iklim değişikliği, enerji, bilim ve teknoloji, kültür, insan haklarına ve demokratik ilkelere saygı, din özgürlüğü ve bunlara ek olarak anti-semitizmle mücadele konularında ortaklık üzerinde durulacak.”

AB’den bir kaynağa göre Başbakan ve Dışişleri bakanı Yair Lapid’in toplantıda İsrail’i temsil etmesi gerekiyordu. Ancak Lapid seçim savaşına yoğunlaştı.

Toplantı haberi yayılır yayılmaz bahsi geçen 60 örgüt, İsrail’in yerleşim politikasını değiştirmemesine rağmen bu ortaklığa dönmesini eleştiren bir açıklama yaptı. Örgütler, Avrupa Birliği’ndeki 27 ülkenin liderlerine mektuplar göndererek toplantının iptal edilmesini ve hatta İsrail’in Akdeniz’den çıkardığı doğal gaz için devam eden müzakerelerin iptal edilmesini talep etti.

Mektubun devamında şu ifadelere yer verildi:

“İsrail, Filistinlilere karşı şuç işlemeye, Filistinlilerin insan haklarını çiğnemeye ve Filistin topraklarında faaliyet gösteren ve onları takip eden (el-Hak) ve (el-Zamîr) insan hakları derneklerinin çalışmalarını engellemeye devam ediyor.”

İsrail Dışişleri Bakanlığı ile Avrupa ve ABD’deki Yahudi örgütleri ise bu derneklere karşı harekete geçtiler. Avrupa Birliği’nden cezalandırılmalarını ve fonlarının kesilmesini talep ettiler.


Editörün Seçimi

Multimedya