Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Uluslararası Koalisyon uçakları yoğun uçuş yaparken, Fatimiyyun Tugayı Mayadin’den çekildi

Uluslararası Koalisyon uçakları yoğun uçuş yaparken, Fatimiyyun Tugayı Mayadin’den çekildi

Pazar, 2 Ekim, 2022 - 08:45
Suriye’nin kuzeyindeki Rakka şehrinde 21 Eylül’de bir öğrenci okuluna yürüyerek gidiyor (AFP)

Suriye’nin güneyi rejim güçleriyle işbirlikçi olan bir subay ve bir sivile yönelik yeni suikastlara tanık olurken, İran bağlantılı milislerin ülkenin doğusundaki Deyr-i Zor vilayetinde bulunan Mayadin şehrindeki mevzilerinden ikinci gün de çekilmeye devam ettiği bildirildi.

Bu geri çekilmenin, ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyonun kendisine karşı yeni saldırılar gerçekleştireceği korkusuyla bir ilgisi olup olmadığı net değil.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Lübnanlı sürücülerin kullandığı kamyonların, malzeme ve teçhizat yüklü olarak meydanlardan ayrılarak Deyr-i Zor şehrine doğru yöneldiğini bildirerek, geri çekilen unsurların çoğunun Afgan Fatimiyyun Tugayı’na bağlı olduğunu belirtti.

SOHR, Uluslararası Koalisyon’a ait helikopterlerin, SDG alanları ile İran yanlısı milislerin Mayadin’deki nüfuz alanları arasında Fırat Nehri’ni ayıran hava sahasındaki yoğun uçuşlarına dikkat çekti.

SOHR Cuma günü, İran yanlısı milis gruplarının Mayadin’deki karargahlarından bazılarını boşalttığını ve Afgan Fatimiyyun Tugayı’nın Mayadin’deki Erbain Caddesi’nde bulunan karargahını terk ettiğini duyurmuştu.

Milisler yakın zamanda, İran Devrim Muhafızları’nın Haydariya Çiftlikleri ve İsa Çiftlikleri bölgesindeki kampında askeri tatbikatlar düzenlemişti.

SOHR, Seyyide Zeynep Tugayı, Özel Kuvvetler Tugayı ve 47. Tugay unsurlarına yönelik bir eğitim kursunun bir parçası olarak, tatbikatın yaklaşık 100 üyeyi kapsadığını belirtmişti.

Lübnan uyruklu bir milis komutanının bölgeye gelmesinden sonra eğitimin verildiğine dikkat çekmişti.

İran’a bağlı milislerin bu askeri hareketleri, son iki hafta içinde Uluslararası Koalisyon’un kendilerini hedef alacağı korkusuyla tamamen ortadan kaybolmalarının ardından geldi.

SOHR, Haseke’nin kuzeybatısındaki Ummu’l Keyf ve Tel Cuma köylerine Barış Pınarı bölgesinde konumlanan Türk kuvvetleri tarafından ağır topçu atışları yapıldığını ve Tel Tamer’deki elektrik trafo merkezinin bu nedenle hizmet dışı kaldığını iddia etti.

Suriye hükümeti, Türk saldırıları sonucunda elektrik santralinin kapandığını açıkladı.

Suriye İçişleri Bakanlığı, Halep Polis Komutanlığı ve Siyasi Güvenlik Şubesi ortak devriyelerinin ilde tehlikeli ve aranan bir kişiyi üzerinde patlayıcı kemer varken yakaladığını duyurdu.

SOHR ayrıca, Suriye’nin güneyinde kimliği belirsiz silahlı kişilerin, rejim güçleriyle işbirliği yapmakla suçlanan bir vatandaşı öldürdüğünü bildirdi.

SOHR’a göre, aynı gün içinde Dera’nın batı kırsalındaki Yermuk Havzası bölgesinde kimliği belirsiz silahlı kişiler, sabah saatlerinde bir sivili öldürdü.

SOHR, ölen kişinin hayvan ticaretinde çalışan bir sivil olduğu ve herhangi bir askeri otoriteye katılmadığını da vurguladı.

Söz konusu iki sivilin öldürülmesi, Suriye rejim güçlerinden bir subayın ülkenin güneybatısındaki Kuneytra’da kimliği belirsiz silahlı kişilerce öldürüldüğü bir dönemde gerçekleşti.

SOHR ayrıca, İran bağlantılı gruplar ve Lübnan Hizbullahı’nın sorumlu olduğuna dair suçlamalar arasında, Kuneytra’da Golan’ın bitişiğindeki bölgenin son zamanlarda birkaç patlamaya tanık olduğunu da belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya